Zagadkowa, szalona nauka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Zagadkowa, szalona nauka
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Paolo De Gasperis

Świat, który nas otacza, jest zagadkowy i fenomenalny. Najlepiej wie o tym popularyzator nauki Piotr Stanisławski, który razem z żoną Aleksandrą już od ośmiu lat prowadzi najpopularniejszego bloga o tematyce naukowej w całej Polsce.

Posłuchaj

Naukowe ciekawostki z Zagadkowego Studia (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Blog "Crazy Nauka" ostatnio zwyciężył nagrodę w kategorii media w konkursie "Popularyzator Nauki", współorganizowanym przez Polską Agencję Prasową. Katarzyna Stoparczyk, Ala, Tosia i inne dzieci zgromadzone w Zagadkowym Studiu zadały naszemu gościowi całe mnóstwo ciekawych pytań. Jedno z nich brzmiało: "Dlaczego po wiosennej burzy tak pięknie pachnie powietrze?"

– To głównie kwestia ozonu – odpowiedział Piotr Stanisławski. – Poza tym, padający deszcz uderza w ziemię i podnosi stamtąd całe mnóstwo ciekawych rzeczy. Zapach mokrej ziemi dają nam głównie bakterie oraz zapach ozonu, czyli formy tlenu, który powstaje dzięki piorunom – wyjaśnił.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. shutterstock/Morten Normann Almeland) Zdjęcie ilustracyjne (fot. shutterstock/Morten Normann Almeland)

W jaki sposób obliczyć, z jakiej odległości zaraz uderzy piorun? Kto potrafi zwinąć język w trąbkę i skąd biorą się dołeczki w policzkach? Dlaczego pioruny są powyginane? Czy to prawda, że wśród nas żyją istoty nieśmiertelne? Czy dinozaury naprawde składały jaja na twardo? Skąd wiemy, że pies nasz kocha? Odpowiedzi na te wszystkie pytania w audycji.

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Piotr Stanisławski (popularyzator nauki, współautor bloga "Crazy Nauka")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 9.05

kr


Polecane