Maksymowicz: budżet na naukę przewiduje 31 mld zł. To wzrost o 11 proc.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maksymowicz: budżet na naukę przewiduje 31 mld zł. To wzrost o 11 proc.
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/nikolayhg

– Budujemy przyszłość pamiętając o przeszłości. Szacunek należy się tym, którzy dawno temu działali na rzecz polskiej nauki jak i tym, którzy ledwo co zakończyli część badań – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Posłuchaj

Wojciech Maksymowicz w Programie 3 Polskiego Radia o Dniu Nauki Polskiej (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

20219211 (1).jpg
Gala Nauki Polskiej. Jarosław Gowin: to nie tylko celebrowanie przeszłości

W środę po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. W ustawie wprowadzającej święto jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

– Świętujemy rocznicę urodzin najbardziej znanego na świecie polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika – i przy tej okazji oddajemy cześć i hołd pracownikom nauki. Budujemy przyszłość pamiętając o przeszłości. Szacunek należy się tym, którzy dawno temu działali na rzecz polskiej nauki jak i tym, którzy ledwo co zakończyli część badań – powiedział Wojciech Maksymowicz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał, że "środki na naukę nie są małe i one wzrastają". – W tym roku budżet przewiduje 31 mld zł i jest to wyraźny wzrost o 11 proc. względem zeszłego roku. To są znaczące środki - mówił gość audycji. Przyznał, że "nie wolno ograniczać nauki w dążeniu do prawdy".  – Nie wolno krępować naukowców, mają oni prawo do wolnej wypowiedzi – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: prof. Wojciech Maksymowicz (sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 17.44

dn/gs

Polecane