Historia zapisana w fotoksiążkach
2020-02-12, 00:02 | aktualizacja 2020-02-12, 13:02
Photobook, lub fotoksiążka, to typ publikacji książkowej, gdzie wiodącą rolę pełnią fotografie i na nich spoczywa cały ciężar prowadzenia narracji. W krakowskiej Galerii MCK można obecnie zobaczyć wystawę najciekawszych photobooków z naszej części kontynentu, ilustrujących historię ostatnich 100 lat.
Posłuchaj
Opowiadana przez książki fotograficzne historia XX wieku zapiera dech i intryguje. Marzenia środkowoeuropejskich artystów, utopijne wizje przyszłości, dążenia niepodległościowe, dokumenty życia codziennego przeplatają się z propagandą, tragedią i wojną. Europa Środkowa widziana poprzez photobooki jest zarazem piękna i brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Wystawa przedstawia po raz pierwszy w tak rozległej panoramie i w ponadstuletniej perspektywie przełomowe, najciekawsze i najpiękniejsze książki fotograficzne naszej części Europy. Prezentuje ponad sto publikacji z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Szeroka, ponadnarodowa perspektywa pozwala dostrzec wspólny los dzielony przez mieszkańców środka kontynentu.
– Nasz projekt to nie tylko wystawa, ale i towarzyszące jej publikacje. Zależało nam na tym, by nie były one klasycznym katalogiem, ale samodzielną formą książkową, która będzie żyła długo po zakończeniu wystawy. Cały projekt zrodził się z potrzeby zebrania i usystematyzowania książek fotograficznych Europy Wschodniej i Środkowej. O ile samo zjawisko i zainteresowanie photobookami utrzymuje się już od wielu lat, to w projektach ich dotyczących, brakuje należytej reprezentacji tych z naszej części świata – wyjaśnia Natalia Żak z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Wystawa jest częścią dwuletniego projektu Photobook Bloc. Europa Środkowa w książkach fotograficznych (XX–XXI wiek). Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Ponadto w audycji:
- Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
- Też przeczytajcie: "Wolne miasto Zakopane 1956-1970" prof. Jerzego Kochanowskiego poleca Elżbieta Lichocka;
- Dzieje się historia: "Słynne procesy II Rzeczypospolitej" Heleny Kowalik i "Dziewczyny ocalałe" Anny Herbich;
- Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o konstruktorze broni Samuelu Colcie.
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Natalia Żak (Kurator Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie)
Data emisji: 11.02.2019
Godzina emisji: 23.09
mat. prasowe/ml