Dzieje epidemii stare jak świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieje epidemii stare jak świat
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/matrioshka

Jak wiemy, epidemia nie jest czymś czego ludzkość nie doświadczyła już wcześniej i to wielokrotnie.

Posłuchaj

Epidemie w historii (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W przeszłości globalne pandemie – hiszpanka, dżuma, gruźlica, dziesiątkowały ludzkość. Ludzie umierali na zarazę, liczniej niż ginęli na wojnie.  Skąd brały się zarazy w historii? Kiedy miały swój początek? 

– Epidemie rozpoczęły się wraz z rewolucją neolityczną, tzn. w momencie, w którym ludzie osiedlili się na stałe. Epidemie pojawiają się, wtedy, gdy pojawia się ich źródło. Z traktatów medycznych Hipokratesa wiemy, że w przypadku epidemii należy wyjechać na prowincję. Jest to rada niepozbawiona słuszności. W Rzymie mieliśmy epidemie, które kończyły się źle dla całego imperium. W 1348 roku pojawia się straszliwa choroba – jest to dżuma "zwana czarną śmiercią". W ciągu kilku lat przeszła przez Europę. Szacuje się, że zabiła jakieś 30 proc. ludności i była z Europejczykami do XVIII wieku – opowiada historyk prof. Michał Kopczyński.

Ludzkość zawsze dawała sobie jednak radę z zarazami. Jak jej się to udawało? – To zależało od ówczesnej wiedzy epidemiologicznej. Kiedy mówimy o czasach dawnych, o czasach chorób epidemicznych z dużymi śmiertelnościami, mówimy o kulturach, które są przepełnione lękiem. W Europie od XIV lub XV wieku były jakieś sposoby działania – było wiadomo, kiedy wzrastała śmiertelność. W dużych miastach każda parafia miała obowiązek co tydzień informować o liczbie zgonów. Ludziom zamkniętych w domach donoszono żywność, czasem jakieś medykamenty – wyjaśnia ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Dzieje się historia: Marek Stremecki poleca książkę Śmierć z ogłoszenia Grzegorza Kalinowskiego, kryminał rozgrywający się w Warszawie i Lwowie przed wojną.
  • Wespazjan. Rzymskie furie Roberta Fabri  o rozrzutnym życiu młodego cesarza Nerona.
  • Zaproszenie do odwiedzenia wirtualnych muzeów, m.in. Muzeum Historii Polski i Zamku na Wawelu.

*** 

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Michał Kopczyński (historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 10.03.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/kr


Polecane