Rzecznik prezydenta: Emmanuel Macron zaakcentował rolę Polski w Unii Europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzecznik prezydenta: Emmanuel Macron zaakcentował rolę Polski w Unii Europejskiej
Błażej SpychalskiFoto: PR

– Prezydent Macron podkreślał, że współpraca Polski, Francji i Niemiec jest absolutnie fundamentalna dla przyszłości Unii Europejskiej i stąd propozycja, by w najbliższym czasie doszło do spotkania państw Trójkąta Weimarskiego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

Posłuchaj

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski o wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce, nadchodzących wyborach prezydenckich i ustawie o statusie osoby najbliższej ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Trwa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. W poniedziałek Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski podkreślił, że w rozmowach głów państw poruszonych było "wiele kwestii ważnych zarówno dla Polski, jak i dla Francji". – To były kwestie naszych spraw bilateralnych i międzynarodowych, związanych z Unią Europejską. Chciałbym podkreślić jedną rzecz, na którą uwagę zwrócił też prezydent Emmanuel Macron. To jego pierwsza wizyta w europejskim kraju w tym roku, co też pokazuje wagę tej wizyty i to, jak strona francuska traktuje tę wizytę – oceniał.

Duda Macron twitter 1200.jpg
Media zagraniczne: wizyta Emmanuela Macrona w Polsce jest ważna dla Europy

Spotkanie państw Trójkąta Weimarskiego

W rozmowie poruszony został temat spotkania państw Trójkąta Weimarskiego. Emmanuel Macron zaproponował, by takie spotkanie odbyło się na najwyższym szczeblu (prezydent Francji, prezydent Polski i kanclerz Niemiec) po polskich wyborach prezydenckich, ale "przed latem". Oznaczałoby to, że niezależnie od wyniku majowych wyborów prezydenckich, w spotkaniu wziąłby udział Andrzej Duda – szczyt Trójkąta Weimarskiego odbyłby się jeszcze przed sierpniowym zaprzysiężeniem prezydenta elekta.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Olbrzymi sukces Andrzeja Dudy". Beata Kempa o wizycie Emmanuela Macrona

– Z francuskiej strony padła taka propozycja, bardzo się z niej cieszymy. Prezydent Macron podkreślał, że dzisiaj rola Polski, Francji i Niemiec jest absolutnie fundamentalna, nasza współpraca jest absolutnie fundamentalna dla przyszłości Unii Europejskiej i stąd ta propozycja, by w najbliższym czasie doszło do spotkania państw Trójkąta Weimarskiego i by ta współpraca przyspieszyła. To jest w interesie nas wszystkich, w interesie Unii Europejskiej – mówił Błażej Spychalski. – Rozmowy o praworządności pojawiły się jako wątek poboczny – dodał rzecznik prezydenta.

"Zupełnie nowy etap"

– Dzisiaj wchodzimy w zupełnie nowy etap relacji polsko-francuskich. Wczoraj rozmawiano między innymi o bezpieczeństwie militarnym, pan prezydent Macron informował pana prezydenta Andrzeja Dudę, że inicjatywa (europejskiego – przyp. red.) bezpieczeństwa militarnego nie jest skierowana przeciwko NATO, ale jest elementem współpracy z sojuszem – tłumaczył Spychalski.

elektrownia atomowa 1200.jpg
Francuski "atom" trafi nad Wisłę?

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– To są kwestie, które były podnoszone przez nas wcześniej, o których chcieliśmy rozmawiać i rozmawialiśmy – dodał. Jak mówił, rozmawiano między innymi o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i europejskiego "zielonego ładu".

Współpraca przy transformacji energetycznej

– Emmanuel Macron podkreślał, że rozumie sytuację Polski, rozumie, dlaczego w Polsce tak dużo energii elektrycznej wytwarza się z paliw kopalnych. Przekonywał, że strona francuska jest dzisiaj w stanie pomóc nam w tej sprawiedliwej transformacji energetycznej – mówił gość Polskiego Radia.

– Nie było rozmowy o osiągnięciu neutralności klimatycznej w 2050 roku. Była rozmowa o tym, że będziemy zmieniali nasz miks energetyczny, że liczymy na współpracę ze stroną francuską. Przypominam, że to strona francuska ma w Europie najbardziej rozwiniętą energetykę jądrową, na którą my też chcemy stawiać – podkreślił.

W rozmowie także o ustawie o statusie osoby najbliższej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Błażej Spychalski (rzecznik prasowy prezydenta)
Data emisji: 4.02.2020
Godzina emisji: 8.15

mbl

Polecane