Trójka|Doktor Kruszewicz w Trójce
Czy wśród ptaków panuje porozumienie ponad gatunkami?
2020-01-31, 06:01 | aktualizacja 2020-01-31, 14:01
– Zimą dość często widuję drepczące po trawnikach gawrony, a tuż obok kawki. Wygląda na to, że żyją w harmonii. Czy wśród ptaków jest więcej takich ponadgatunkowych rozejmów? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
Posłuchaj
– Gawrony i kawki zimują wspólnie, mają wspólne noclegowiska i jakoś ze sobą kooperują. Nie konkurują ze sobą, dlatego że gawron jest silniejszy. Gawrony rozgrzebują kretowiny czy przewracają liście, szukają sobie czegoś do zjedzenia, a kawki są bardziej roślinożerne i nie muszą mieć pokarmu pochodzenia zwierzęcego – wyjaśnia doktor Kruszewicz.
Dla osób, które z ornitologią nie są za pan brat, każdy napotkany ptak o ciemnym upierzeniu jest po prostu wroną. – W przypadku gawronów i kawek przechodnie mówią, że to są gawrony albo wrony i ich dzieci – żartuje dyrektor warszawskiego ZOO. Jednak pomiędzy tymi ptakami są pewne różnice.
Gawrony obu płci posiadają czarno-fioletowe upierzenie z metalicznym połyskiem, mocny smukły dziób i czarne nogi, natomiast kawki są mniejsze i (w zależności od podgatunku) w całości czarne lub z szarymi policzkami. Za to zarówno gawrony, jak i kawki są ptakami krukowatymi i należą do gatunków synantropijnych, czyli takich, których przedstawiciele przystosowali się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Można spotkać je w parkach, na miejskich skwerach, na chodnikach, a także w okolicy sklepów i na wysypiskach, gdzie szukają pożywienia. Na noclegowiska wybierają drzewa i budynki. Z charakteru są hałaśliwe, odważne, sprytne i bardzo towarzyskie.
***
Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 6.49
kr/ml/mat. promocyjne