Trójka|Doktor Kruszewicz w Trójce
Każda wrona kracze inaczej. Parę słów o wronim śpiewie
2020-08-07, 07:08 | aktualizacja 2020-08-14, 14:08
– Cała rodzina krukowatych to ptaki śpiewające, natomiast ten śpiew brzmi, jakby ciotka podśpiewywała przy goleniu –żartuje dr Andrzej Kruszewicz.
Posłuchaj
Jak się okazuje, teraz jest okres, kiedy mamy największe szanse na posłuchanie wroniego koncertu – Latem kończą pierzenie, energia je rozsadza i jak taka wrona jest wypasiona, grzeje się w słoneczku z rana, to zaczyna sobie nucić. Kiedy to robi, jest przejęta, puszy się na głowie i na całym ciele – opisuje dyrektor warszawskiego zoo.
– Są różne specyficzne odcienie tego krakania. Jeden są specyficzne dla samic, inne dla samców. To może być też związane z wiekiem. Młode w ogóle niewiele kraczą. Krakanie to terytorialny głos ma pokazywać, że teren jest zajęty – wyjaśnia.
Bird call: Jackdaw (Kawka)/Singing Birds of Poland – temat
Po co w ogóle wrona kracze? Po co jej ten brzydki głos? – zastanawia się Dariusz Pieróg. – Wroni głos jest brzydki z naszego punktu widzenia. Gdybyśmy zrobili analizę tego głosu, pewnie okazałoby się, że tam jest bogactwo różnych dźwięków, tylko my ich nie słyszymy – odpowiada dr Kruszewicz.
***
Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 7.08.2020
Godzina emisji: 7.31
kr