Każda wrona kracze inaczej. Parę słów o wronim śpiewie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Każda wrona kracze inaczej. Parę słów o wronim śpiewie
Wrona pospolita Foto: shutterstock.com/Cristian Gusa

– Cała rodzina krukowatych to ptaki śpiewające, natomiast ten śpiew brzmi, jakby ciotka podśpiewywała przy goleniu –żartuje dr Andrzej Kruszewicz.


Posłuchaj

3:30
Tajemnice wroniego krakania (Doktor Kruszewicz w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak się okazuje, teraz jest okres, kiedy mamy największe szanse na posłuchanie wroniego koncertu – Latem kończą pierzenie, energia je rozsadza i jak taka wrona jest wypasiona, grzeje się w słoneczku z rana, to zaczyna sobie nucić. Kiedy to robi, jest przejęta, puszy się na głowie i na całym ciele – opisuje dyrektor warszawskiego zoo.

Jak kracze wrona a jak kruk? Foto: wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl Jak kracze wrona a jak kruk? Foto: wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl

– Są różne specyficzne odcienie tego krakania. Jeden są specyficzne dla samic, inne dla samców. To może być też związane z wiekiem. Młode w ogóle niewiele kraczą. Krakanie to terytorialny głos ma pokazywać, że teren jest zajęty – wyjaśnia.

Bird call: Jackdaw (Kawka)/Singing Birds of Poland – temat

Po co w ogóle wrona kracze? Po co jej ten brzydki głos? – zastanawia się Dariusz Pieróg. – Wroni głos jest brzydki z naszego punktu widzenia. Gdybyśmy zrobili analizę tego głosu, pewnie okazałoby się, że tam jest bogactwo różnych dźwięków, tylko my ich nie słyszymy – odpowiada dr Kruszewicz.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 7.08.2020
Godzina emisji: 7.31

kr

Polecane