Trójka|Salon polityczny Trójki
Tadeusz Cymański: prezydent powinien podpisać ustawy sądownicze
2020-01-30, 08:01 | aktualizacja 2020-01-30, 09:01
– Działania części środowiska sędziowskiego uderzają w prezydenta – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych. Stwierdził, że jest za tym, by prezydent podpisał ustawy sądownicze uchwalone przez parlament.
Posłuchaj
Ugrupowania parlamentarne po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą nie zmieniają swych ocen nowelizacji ustaw sądowych. Zdaniem polityków opozycji, prezydent podpisze przepisy zwiększające zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Do takiego kroku Andrzeja Dudę namawia Prawo i Sprawiedliwość. Pałac Prezydencki na razie nie informuje o decyzji głowy państwa.
Poseł Tadeusz Cymański stwierdził w Trójce, że "ci, którym zarzuca się łamanie konstytucji, tak naprawdę jej bronią".
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Polityk "Solidarnej Polski" ocenił, że sprzeciw wobec proponowanych wynika m.in. z niepogodzenia się z demokratycznym werdyktem, który przyniosły wybory. Na uwagę, że nie wszystkie istotne szczegóły zmian w sądownictwie zostały wcześniej przedstawione i być może nie wszystkim się podobają, odparł, że "w centrum sporu jest izba dyscyplinarna i wokół niej w dużej części ten spór się koncentruje".
Do zmian zastrzeżenia ma Komisja Europejska. Tadeusz Cymański uważa, że potrzebne jest cierpliwe tłumaczenie. Zaznaczył, że np. w Niemczech stosowane są rozwiązania polegające na tym, że sędziów wybierają ci, którzy są wybierani w wyborach powszechnych.
Ustawy o sądownictwie
Nowelizacja ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów.
Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny, gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.
W rozmowie była także mowa o prognozach gospodarczych i finansach publicznych.
Więcej w nagraniu.
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Tadeusz Cymański ("Solidarna Polska", wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 8.13
Trójka/IAR/agkm/kw