Petra – potęga starożytnej cywilizacji wykuta w skale
2020-01-10, 09:01 | aktualizacja 2020-01-10, 15:01
– To tu krzyżowały się dwa wielkie szlaki handlowe. Znalazło to odzwierciedlenie we wspaniałych, monumentalnych budowlach – świątyniach, grobowcach i teatrze mieszczących 10 tysięcy widzów – opowiada Marcin Pośpiech, który w specjalnej odsłonie "Audycji pod–Różnej" odwiedził wykute w skale przez Nabatejczyków starożytne miasto Petra w Jordanii.
Posłuchaj
Znajdująca się w Jordanii Petra to ruiny miasta, którego rozkwit przypada na okres między III w. p.n.e. a I w. p.n.e. Była to wówczas stolica antycznego królestwa Nabatejczyków. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna droga – wąski i skalisty wąwóz As-Sik.
– Monumentów w Petrze jest w sumie 26. Są nazywane blokami Djinn, czyli blokami Duchów. Nabatejczycy wierzyli, że otrzymali te skały właśnie od nich. Są w nich wydrążone jaskinie, które spełniały funkcję grobowców i były poświęcone bogom. Tych przedstawiali w bardzo geometryczny sposób, jako prostokątną formę z dwoma kwadratowymi oczami i nosem – mówi Jordańczyk Mazgal.
Petra jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi, co uczyniło z Nabatejczyków nie tylko niesamowitych budowniczych, ale także ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami wodnymi – Nabatejczycy budowali tamę, która miała chronić miasto i główne do niego wejście, przed powodziami. To nie wystarczało, wykuli więc w skale tunel o długości 88 metrów, by skierować strumień wody do zbiornika, z którego później czerpali wodę wykorzystywaną w działalności miasta – tłumaczy przewodnik Marcina Pośpiecha.
Mimo tego, ludność Petry nie zdołała uchronić się przed żywiołami. W 363 r. n.e. doszło do silnego trzęsienia ziemi, które zamieniło w ruinę wiele publicznych budowli. Kolejne kataklizmy w VII i VIII w. sprawiły, że mieszkańcy zaczęli stopniowo opuszczać miasto, doprowadzając do jego upadku. Ostatnie przekazy mówiące o Petrze pochodzą z XIII wieku. Potem starożytne miasto wykute w skale zniknęło z kart historii.
***
Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 8.46
kr/ml