Co dla amerykańskiej demokracji oznacza impeachment Donalda Trumpa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dla amerykańskiej demokracji oznacza impeachment Donalda Trumpa?
Donald Trump Foto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media. Większość z nich zgadza się, że jest to historyczne wydarzenie, ale wskazuje na nikłe szanse na usunięcie prezydenta z urzędu przez Senat.

Posłuchaj

Wokół  impeachmentu Donalda Trumpa? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Postawiony w stan oskarżenia" i "Trump oskarżony" – to tytuły na pierwszych stronach portali najważniejszych amerykańskich gazet.

Po "zaciekłych kłótniach" Izba Reprezentantów zatwierdziła zarzuty wobec Trumpa – pisze w jednym z pierwszych komentarzy dziennik "New York Times". Jak podkreśla, Trump jest dopiero trzecim przywódcą USA, o losach którego prezydentury decydować będzie Senat. Artykuły impeachmentu prezydenta przegłosowano po "gorzkiej debacie, która ciągnęła się przez cały dzień do wieczora i odzwierciedlała głęboką polaryzację amerykańskiej polityki w erze Trumpa" – dodaje gazeta.

I odnotowuje, że szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wykluczyła w środę zwlekania z przesłaniem artykułów impeachmentu do Senatu. W ten sposób – jak pisze "NYT" – "zostawiłaby je jako dźwignie w negocjacjach dotyczących warunków procesu". Amerykański Senat kontrolowany jest przez Republikanów – partię, którą reprezentuje Trump.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w środę dwa artykuły impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych; pierwszy z artykułów zarzuca prezydentowi nadużycie władzy, drugi utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym Trump został postawiony w stan oskarżenia; o jego usunięciu z urzędu decydować będzie Senat.

– Faktem jest, że w sensie historycznym jest to wydarzenie. To skończy się na tym, że Trump przejdzie do historii jako prezydent, który został poddany procedurze impeachmentu. Donald Trump pozostanie na swoim stanowisku, bo szanse na to, żeby w Senacie to oskarżenie zostało utrzymane, są żadne – mówi dr Marcin Fatalski z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ponadto:

  • Kto zapłaci, kto zyska na zmianie światowej polityki energetycznej i odejściu od paliw kopalnych?
  • Jak żyją w Drohobyczu krymscy Tatarzy, którzy musieli opuścić swoje domy po rosyjskiej agresji?
  • Co dzieje się ze śladami, które zostawiamy w sieci? W programie wywiad z naukowcem, który to wie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Krzysztof Renik (korespondent Polskiego Radia),
Goście: dr Marcin Fatalski (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, Uniwersytet Jagielloński), dr Paweł Urbański (Szkoła Biznesu, Politechnika Warszawska), prof. Michał Kosiński (psycholog, analityk danych), 
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 15.08

kw/IAR/gs

Polecane