Minister klimatu o celach neutralności klimatycznej: Polska ma wyjątkowy punkt startu
– Gdybyśmy powiedzieli, że nie mamy żadnego problemu, idźmy tym samym tempem, co pozostałe państwa, to byśmy się ustawili poza nawiasem skorzystania z pomocy – powiedział Michał Kurtyka.
Michał Kurtyka
Foto: PR
– To, co Polska wnosi do światowej i europejskiej debaty, to dużo pragmatycznego konkretu. Mamy sytuację, w której pod przewodnictwem Polski COP24 mógł zakończyć się sukcesem. 196 państw było w stanie pogodzić się co do tego, jak ma wyglądać operacjonalizacja Porozumienia Paryskiego. Natomiast, widzimy, że ta dyskusja jest niesłychanie trudna – powiedział minister klimatu.
.@KurtykaMichal: mamy wyjątkowy punkt startu. Uznanie wyjątkowości Polski w ramach ambicji #UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. jest faktem.
— Trójka Polskie Radio (@RadiowaTrojka) 18 grudnia 2019
Jak wyjaśnił gość audycji, to co daje siłę polskiej polityce, to umiejętność pokazywania bycia częścią UE i bloku regionalnego, który ma silne ambicje klimatyczne, a zarazem skuteczne rozmowy z krajami rozwijającymi się. – To jest nasze doświadczenie historyczne transformacji – podkreślił minister klimatu.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
– Gdybyśmy powiedzieli, że nie mamy żadnego problemu, idźmy tym samym tempem, co pozostałe państwa, to byśmy się ustawili poza nawiasem skorzystania z pomocy – powiedział Michał Kurtyka.
.@KurtykaMichal: sytuacja, w której jedno państwo jest w wyjątkowym miejscu, wymaga solidarności i większych ilości inwestycji.
— Trójka Polskie Radio (@RadiowaTrojka) 18 grudnia 2019
Michał Kurtyka odniósł się też w Trójce do medialnego zainteresowania podróżą Grety Thunberg na ostatni szczyt klimatyczny, kiedy w drodze samochodem elektrycznym jadła nieekologiczną żywność i wyrzucała plastikowe opakowania. – Każde sprowadzenie dyskusji do czarno-białych kolorów zawsze wyróżnia postawy ekstremalne – powiedział minister. Podkreślił, że centralny punkt odniesienia Porozumienia Paryskiego to sprawa cywilizacyjna. – Mówimy o wszystkim, o transporcie, przemyśle, tym, z czego będziemy produkować np. samochody i jak będziemy spędzać wakacje - dodał.
Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 8.14
pg/ml