Rekonstrukcje wybuchu stanu wojennego – żywa lekcja historii najnowszej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

"Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się na przepaścią" – tymi słowami generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wybrzmiewają one równie mocno 38 lat później, podczas rekonstrukcji najważniejszych epizodów z tego trudnego dla kraju okresu.

Posłuchaj

Rekonstrukcje wydarzeń z grudnia '81 coraz popularniejsze (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Hasło "rekonstrukcja historyczna" bardziej kojarzy nam się z inscenizowaniem wydarzeń takich jak bitwa pod Grunwaldem czy II wojna światowa. Jednak, jak podkreśla Tomasz Sobczak, rekonstruktor z serwisu Milicja.info, coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 roku – Nie chcę powiedzieć, że istnieje moda na rekonstruowanie milicji, ale na pewno rekonstruktorów jest coraz więcej. W ubiegłym roku w Piastowie przypominaliśmy kilka typowych scenek ze stanu wojennego, niejednokrotnie tragicznych dla wielu osób.

Czy tego typu inicjatywy nie są, mimo wszystko, kontrowersyjne? – Trzeba to mocno niuansować. Jeżeli za tą pasją nie idzie gloryfikacja takich formacji, to jest to w porządku. Jeżeli jest ona wykorzystywana w celach edukacyjnych, należy temu nawet przyklasnąć – ocenia historyk Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

– To jest przede wszystkim odgrywanie pewnej roli, do której trzeba mieć dystans. Nie propagujemy przemocy, po prostu pokazujemy jak było – dodaje Tomasz Sobczak.

Jak na widok rekonstruktorów wydarzeń ze stanu wojennego reagują przechodnie? Który z milicyjnych pojazdów nazywano "świetlicą" lub "dyskoteką"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Stan wojenny Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 6.18

kr/ml

Polecane