Powstanie nowa partia na lewicy? Włodzimierz Czarzasty potwierdza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie nowa partia na lewicy? Włodzimierz Czarzasty potwierdza
Włodzimierz CzarzastyFoto: PR

– To będzie partia wsparta przez ludzi z kilku pokoleń, zarówno członków, jak i tych, którzy na nas głosują – powiedział w radiowej Trójce Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Posłuchaj

Włodzimierz Czarzasty o zjednoczeniu partii lewicowych (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji w ławach zasiedli znów, po czterech latach przerwy, posłowie związani z lewą stroną sceny politycznej. Sojusz Lewicy Demokratycznej, z którego list startowały także Razem i Wiosna, uzyskał w wyborach 12,56 proc. głosów i zdobył 49 mandatów. Wśród 176 posłów wszystkich partii, którzy po raz pierwszy zasiedli w sejmowych ławach, znalazł się m.in. Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

czarzasty 1200 pap.jpg
W. Czarzasty o kandydacie Lewicy na prezydenta: nie będziemy czekali na nikogo z Brukseli

"Ważny program i postulaty"

Podkreślił, że chce, by partie lewicowe w ciągu 2-3 miesięcy formalnie się połączyły. Jednocześnie zaznaczył, że nie chodzi o wchłonięcie przez SLD partii Wiosna Roberta Biedronia. – Jako szef Sojuszu zgłaszam postulaty w imieniu całej Lewicy i obojętne mi jest, czy robię to w imieniu Wiosny, czy Razem. Myślę, że Robertowi Biedroniowi również jest to obojętne. Ważny jest program i postulaty – zaznaczył.

Dodał, że konsolidacja Lewicy daje Polsce o wiele więcej niż gdyby każda z trzech tworzących ją obecnie formacji miała pójść osobną drogą. – W związku z tym, jeśli w Wiośnie jest na to chęć, a tydzień temu podczas Rady Krajowej jednomyślnie głosowaliśmy nad rozpoczęciem tego procesu, to chcemy się po prostu zjednoczyć – podkreślił.

"Wspólnie tego chcemy"

Szef SLD potwierdził, że efektem finalnym łączenia ma być powstanie nowej partii.  Która będzie wsparta przez ludzi z kilku pokoleń, zarówno członków, jak i tych, którzy na nas głosują  powiedział Włodzimierz Czarzasty.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według niego Wiosna dąży do zjednoczenia lewicy tak samo jak SLD. – Nie ma żadnego przymusu. Wspólnie decydujemy, wspólnie tego chcemy. Wszędzie jesteśmy we trójkę, bo i z Partią Razem. I choć Adrian Zandberg z Marceliną Zawiszą pół roku temu jasno podkreślali, że nie chcą łączenia, a my to po partnersku akceptowaliśmy, to jeśli będzie wspólny kandydat na prezydenta, a takiego wystawimy, to wszystkie trzy partie go poprą – podkreślił przewodniczący SLD.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Włodzimierz Czarzasty (wicemarszałek Sejmu, przewodniczący SLD)
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji: 8.14

bb/mk

Polecane