Ratownictwo górskie w Gruzji. Jak szkoleni są specjaliści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ratownictwo górskie w Gruzji. Jak szkoleni są specjaliści?
Szkolenie gruzińskich ratowników górskichFoto: Paweł Drozd

Gruzja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Zaledwie trzy godziny lotu dzielą nas od tętniącego życiem i zmieniającego się szybko Tbilisi i gór Kaukazu, które przyciągają amatorów górskich wędrówek i wspinaczki. Tylko czy Gruzini są przygotowani na sukces, którego doświadczają?

Posłuchaj

Polska pomoc w Gruzji. Wsparcie i szkolenia dla ratowników górskich (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kazbek mający 5047 metrów to cel wspinaczy i alpinistów, nie tylko polskich. Dzisiaj na wysokość 3 tys. metrów dojeżdżamy samochodem, dalszą drogę musimy pokonać pieszo. Jest wytyczony szlak, ale góra zbiera śmiertelne żniwo. Jest wiele ofiar, których nie odnaleziono, są wśród nich także Polacy – przyznaje Janusz Brożek, wspinacz od kilku lat szkolący w Gruzji górskie ochotnicze pogotowie ratunkowe, wspierane przez MSZ w ramach programu "Polska pomoc"

Kazbek, podobnie jak inne regiony kraju, przeżywa oblężenie. – Podczas gdy w 2006 roku Gruzję odwiedziło 800 tys. zagranicznych turystów, w mijającym 2019 będzie ich ponad 9 mln. Wielu z nich decyduje się wyjść w górny na cztero- czy pięciotysięczniki, nie mając przygotowania. Gdy pojawiają się kłopoty, pomoc może Mountain Rescue in Georgia, ochotnicza grupa ratowników górskich – mówi Paweł Drozd, przypominając, że jeszcze niedawno wspinacz w kłopotach w tych górach zdany był w zasadzie na siebie. Pomoc mogła nadejść po dobie czy nawet kilku dniach.

Sytuacja powoli się zmienia, między innymi dzięki szkoleniom ochotników, w które od kilku lat zaangażowani są polscy specjaliści. Jak przebiega przygotowanie ratowników? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który powstał w ramach cyklu o polskiej pomocy rozwojowej finansowanej przez polskich podatników za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i programu "Polska pomoc".

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału: Paweł Drozd
Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 15.25

gs/mk

Polecane