Rowerem do Grodna w ramach projektu "Polskiej pomocy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rowerem do Grodna w ramach projektu "Polskiej pomocy"
Projekt budowy szlaku August Velo został zrealizowany w ramach polskiej współpracy rozwojowejFoto: M. Sidorowicz

Jak podaje portal Polskiej Pomocy, 2 czerwca 2019 r. w białoruskiej Dąbrówce otwarto szlak rowerowy August Velo na trasie Rudawa-Lesnaja–Grodno. Projekt został zrealizowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej "Polska pomoc" finansowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj

"Polska pomoc" dla turystyki rowerowej na Białorusi (Raport o stanie świata – polska pomoc rozwojowa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nowy szlak August Velo jest impulsem dla rozwoju turystyki rowerowej m.in. poprzez poprawę infrastruktury białoruskiej części Kanału Augustowskiego oraz aktywizację gospodarczą przedsiębiorców z sektora turystycznego.

– Strukturę Kanału Augustowskiego włączono w naturalne rzeki i jeziora. Ludzie myślą, ze kanał to od początku do końca przekop, ale tu przyroda i człowiek postarali się być jedną drużyną. Na mapie trasy rowerowej można znaleźć poszczególne szlaki. Zaznaczone są miejsca postojowe, pola namiotowe, wszelkie zabytki i ciekawe miejsca. Na szlaku są drogowskazy z zaznaczonymi odległościami do obiektów i wszędzie są piktogramy, które są zrozumiałe dla wszystkich – mówi jeden z opiekunów projektu.

Mapa na szlaku Augusto Velo Mapa na szlaku Augusto Velo  Foto: M. Sidorowicz

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach dwuletniego projektu "Polskiej pomocy" – "Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w turystyce poprzez rozbudowę infrastruktury obwodu grodzieńskiego" przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego we współpracy z Departamentem Sportu i Turystyki Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

W poprzednich latach szlak został wytyczony, oznakowany oraz wyposażony w podstawową infrastrukturę towarzyszącą, m.in. w wiaty postojowe. W bieżącym roku przy Kanale Augustowskim zostanie zakupione wyposażenie budynku przeznaczonego na sezonową wypożyczalnię rowerów. Zakupiono też 100 nowych dwuśladów. W bliskiej przyszłości szlak August Velo stanie się przedłużeniem szlaku Green Velo, łącząc tym samym Polskę z Grodnem.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorzy materiału: Ernest ZozuńHenryk Sytner
Data emisji: 23.11.2019
Godzina emisji: 15.50

polskapomoc.gov.pl/kr

Polecane