Przed szczytem najbogatszych państw G7
2019-08-24, 16:08 | aktualizacja 2019-08-24, 17:08
Grupa najbogatszych krajów świata spotyka się przez 3 dni we francuskim Biarritz. Czy zbliżający się szczyt zapowiada koniec ery hegemonii USA i liberalnej demokracji?
Posłuchaj
Po południu we francuskim Biarritz rozpoczyna się szczyt grupy G7, skupiającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada). Głównym tematem rozmów przywódców ma być walka z nierównościami, ale jak się oczekuje, będą oni dyskutować także o napięciach w Zatoce Perskiej, amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej czy kwestiach klimatycznych. Szczyt potrwa do 26 sierpnia.
– Problem tkwi w tym, że to, co łączy obecnie państwa G7, to pewna bezsilność. Spotkania grup G7 i jej podobnych, miały być lekarstwem na słabości organizacji międzynarodowych. Dziś widzimy, że, o ile organizacje międzynarodowe, jak ONZ, NATO, Unia Europejska, są nadal w poważnych kryzysach, to najwięksi przywódcy też nie są w stanie nic rozwiązać – stwierdza politolog dr Olaf Osica.
W audycji również:
- Płoną lasy w Brazylii, cały świat patrzy. Kto je podpala, kto zyskuje na tym politycznie?
- W Sudanie powstała rada zarządzająca złożona z przedstawicieli armii i opozycji, która ma kierować państwem przez trzy lata. Czy to koniec starć?
- Rząd turecki chce ograniczyć liczbę syryjskich uchodźców w Stambule. Turcja przyjęła 3,6 mln ludzi z Syrii, co się z nimi dzieje?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: dr Olaf Osica ( politolog, manager sektora think-tanków, ekspert spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych i politycznych, przewodniczący rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia), Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl), Adil Abdel Aati (działacz opozycji sudańskiej), Adam Balcer (Studium Europy Wschodniej UW, WiseEuropa)
Data emisji: 24.08.2019
Godzina emisji: 15.07
ml