Filmowy portret Szmula Zygielbojma

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filmowy portret Szmula Zygielbojma
Fotografia Szmula Zygielbojma na poświęconej mu wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym w WarszawieFoto: Paweł Supernak/PAP

Piotr Śliskowski, wybitny operator filmowy, ostatnio zakończył pracę nad "Piłsudskim" Michała Rosy. W oczekiwaniu na wrześniową premierę rozmawiamy o jego następnym projekcie – filmie "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego.

Posłuchaj

Rozmowa z operatorem filmowym Piotrem Śliskowskim (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– "Śmierć Zygielbojma" to całkiem ciekawa historia i fajnie napisany scenariusz. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia brytyjskiego dziennikarza, który prowadzi śledztwo dotyczące śmierci Zygielbojma. Poprzez to, że ma kochankę, która też jest pochodzenia żydowskiego, zaczyna interesować się tym tematem i wdraża się w niego tak głęboko, aż dociera do pewnych informacji, które nie były wtedy Brytyjczykom znane – opowiada Michał Rosa.

– Pewne rzeczy będę chciał zrobić sam, przy niektórych będę współpracował z operatorem kamery. Mam nadzieję, że osiągniemy pewne zróżnicowanie energii. Jest tam dużo retrospekcji, film będzie się zmieniał plastycznie – dodaje zapytany o swoje plany dotyczące realizacji obrazu.

Szmul Zygielbojm nie jest postacią fikcyjną. Urodzony w 1895 roku w Warszawie polityk Bundu, sekretarz generalny Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych oraz redaktor pisma "Arbeter Fragen", w 1942 roku został odesłany do Londynu, by działać tam jako członek Rady Narodowej RP. Natomiast nie zdążył do Anglii ściągnąć swojej rodziny – żony i dzieci, którzy potem zginęli w getcie. Po tych wydarzeniach misją Zygielbojma stało się odkrycie przed światem tragedii Holocaustu. 

Jakie jeszcze kraje włączą się w tworzenie filmu? Kiedy możemy spodziewać się premiery? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Piotr Śliskowski (operator filmowy)
Data emisji: 1.07.2019
Godzina emisji: 10.45

kr/mk

Polecane