Władysław Kosiniak-Kamysz: Donald Tusk bardziej zmobilizował wyborców Prawa i Sprawiedliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Władysław Kosiniak-Kamysz: Donald Tusk bardziej zmobilizował wyborców Prawa i Sprawiedliwości
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: Polskie Radio

– Wydaje mi się, że Donald Tusk bardziej zmobilizował wyborców po stronie Prawa i Sprawiedliwości niż po naszej stronie. To nie jest ocena negatywna, tylko prawdziwa tego zdarzenia, które miało miejsce – powiedział na antenie radiowej Trójki Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłuchaj

Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji w PSL po wyborach do europarlamentu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W wyborach do europarlamentu Koalicja Europejska, pod szyldem której startowali kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego, przegrała z Prawem i Sprawiedliwością. Ludowcy zdobyli tylko trzy mandaty, czego nie odczytano jako dobry wynik. W minioną sobotę odbyły się obrady rady naczelnej PSL, podczas której podjęto uchwałę o budowie bloku na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Tego samego dnia były premier Waldemar Pawlak zamieścił w internecie wypowiedź z zamkniętych obrad, podczas których stwierdził: "Albo mamy kręgosłup i jaja i potrafimy robić politykę, z której wynika coś dobrego dla kraju, dla Polski, dla Europy, dla ludzi, albo się trzęsiemy i wysuwamy koncepcje, antykoncepcje, żeby się załapać na byle co".

– Byłem namawiany, żeby pokazać wszystkie nagrania z rady naczelnej, ale dobrze życzę Waldemarowi Pawlakowi i tego nie zrobię – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do publikacji byłego premiera. – Nie odbieram tego jako coś niekorzystnego dla Waldemara Pawlaka czy dla mnie. To jest działanie na rzecz PSL. Każdy ma swoją wrażliwość, swoje opinie i dobrze, że one się ścierają. To nic złego, że w partii toczy się dyskusja – podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego uznał, że wynik eurowyborów dla jego ugrupowania można odczytywać jako pozytywny. – Lepiej być w Parlamencie Europejskim, niż w nim nie być. Są przecież formacje, które przez ostatnie 3,5 roku były notowane wyżej od nas i znalazły się poniżej progu wyborczego. Przykładem jest Kukiz'15 – zaznaczył.

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się też do kampanii wyborczej Koalicji Europejskiej, która skręciła w lewą stronę. – W każdym wystąpieniu mówiłem o obronie wartości chrześcijańskich. Ten skręt w lewo nie zawsze wynikał z wypowiedzi członków KE, tylko z działań wcześniejszych lub takich, które dotyczyły osób niezwiązanych z KE – powiedział. Nawiązał w ten sposób do słynnego już wykładu na Uniwersytecie Warszawskim Donalda Tuska, przed którym kontrowersyjne przemówienie wygłosił Leszek Jażdżewski. Podkreślił, że nie ma wyrzutów sumienia, że był wtedy na całym spotkaniu. – Wiem, co to jest system wartości i co oznaczają szacunek oraz wolność dyskusji. Mogę wysłuchać jakiegoś wystąpienia i się z nim nie zgadzać. To powiedziałem jako pierwszy polityk już następnego dnia – dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 6.06.2019
Godzina emisji: 8.14

bb/kw

Polecane