15-latka ze Szwecji ważnym gościem COP24 w Katowicach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
15-latka ze Szwecji ważnym gościem COP24 w Katowicach
Greta Thunberg na konferencji prasowej podczas szczytu COP24 w KatowicachFoto: PAP/CTK Photo/Grzegorz Klatka

Od kilku dni w Katowicach trwa szczyt klimatyczny, a tam ważne dyskuje jak chronić naszą planetę. Niekwestionowaną bohaterką COP24 jest 15-latka ze Szwecji, która od kilku lat propaguje ekologiczny styl życia, do którego zachęciła też swoich rodziców.

Posłuchaj

Walka nastolatków ze zmianami klimatycznymi (Zapraszamy do Trójki-popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Greta Thunberg mieszka w Sztokholmie i co piątek opuszcza zajęcia w szkole, by protestować pod szwedzkim parlamentem, gdzie od kilku tygodni protestuje, aby szwedzki rząd i ludzie wzięli odpowiedzialność za zmiany klimatyczne. Do Katowic przyjechała pociągiem i samochodem elektrycznym, a z jej ust padły bardzo mocne słowa: "nie będę błagać światowych liderów, aby zadbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcą czy nie. Po drugie będę błagać ludzi, by zdali sobie sprawę z tego, że liderzy polityczni zawiedli nas, więc ja nie będę błagać światowych liderów, ponieważ zignorowali nas i zignorują nas ponownie".

Polscy rówieśnicy nastolatki ze Szwecji są godni podziwu dla jej postawy, jednak nie wiedzą, czy sami odważyliby się, by powiedzieć komuś, że niszczy naszą przyszłość.

Jak wygląda edukacja ekologiczna w polskich szkołach? – Jest realizowana w wąskim zakresie. Na ekologi są omawiane podstawowe pojęcia oraz są omawiane zależności między organizmami. Jest mowa o degradacji środowiska, o czynnikach, jakie je powodują, o alternatywnych źródłach energii. Jednak od nauczyciela zależy na jakie elementy będzie kładł szczególny nacisk – mówi Marta Sulmińska, nauczycielka biologii i chemii z II LO im. Stefana Batorego w Warszawie.

Co fundujemy dzisiejszym nastolatkom? Jak będzie wyglądał świat za kilka lat? – W naszej strefie klimatycznej będą dwie pory roku: ciepła i zimna. Nie będzie też wielu gatunków zwierząt oraz będziemy mieli coraz mniej łatwo dostępnej wody – mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

Co polscy nastolatkowie powiedzieliby światowym liderom, gdyby mieli taką możliwość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Autor materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 5.12.2018
Godzina emisji: 16.14

kg/ml

Polecane