Wspominamy tych, którzy odeszli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspominamy tych, którzy odeszli
Wieczór na cmentarzu na warszawskim Służewcu, w dzień Wszystkich Świętych, iFoto: PAP/Leszek Szymański

Przez cały czwartek wspominaliśmy ważne postaci życia społecznego, kulturalnego, sportowego i politycznego, które zmarły w ostatnim roku.

Posłuchaj

Wspomnienie Stephena Hawkinga (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

"Zapraszamy do Trójki - ranek" (godz. 6.05-9.00) – w porannej audycji o dokonaniach zmarłego w marcu 2018 roku jednego z najwybitniejszych fizyków naszych czasów, Stephena Hawkinga, opowiadał prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Językoznawcę, znawcę i badacza polszczyzny prof. Walerego Pisarka wspominali prof. Katarzyna Kłosińska i prof. Jerzy Bralczyk. O ostatnim żyjącym oficerze II RP, bohaterze Powstania Warszawskiego generale Zbigniewie Ściborze-Rylskim opowiadali Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, a także siostrzenica generała Zuzanna Trojanowska. W audycji nie zabrakło także wspomnień o Stanisławie Likierniku, jednym z pierwowzorów Kolumba z powieści "Kolumbowie. Rocznik 20", o jego niezwykłej otwartości i dystansie do życia i siebie mówiła Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego. Irenę Szewińską, siedmiokrotną medalistkę olimpijską zmarłą w czerwcu 2018 roku wspominał publicysta Andrzej Person. Aktorka Anna Seniuk mówiła o wyjątkowości Romana Kłosowskiego, kreującego m.in. niezapomnianą postać w Romana Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek". 


Dzień Wszystkich Świętych Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Założony w 1867 roku cmentarz jest obecnie największą nekropolią Wrocławia. 1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Założony w 1867 roku cmentarz jest obecnie największą nekropolią Wrocławia. 1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, fot. PAP/Maciej Kulczyński

 

W audycji "Do południa" (godz. 9.05-12.00) wspominaliśmy pisarza Philipa Rotha, o jego znaczeniu dla powieści amerykańskiej opowiadała Justyna Sobolewska z tygodnika "Polityka". Nie zabrakło przypomnienia pisarski Ursuli Le Guin. O jej twórczości opowiadały tłumaczka książek Paulina Braiter i Laini Taylor (autorka m.in powieści "Córka Dymu i Kości"). O znaczeniu twórczości zmarłego w kwietniu Miloša Formana mówił Grzegorz Pieńkowski, filmoznawca i przewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Jak pisał i jaką kuchnię pokazywał Anthony Bourdain? Opowiadał kucharz Kuba Kuroń. Kazimierza Karabasza wspominał jeden z jego uczniów reżyser Leszek Dawid. O modzie i projektach Huberta de Givenchy mówił Marcin Różyc z Vogue Polska. Zaś o komiksach Szarloty Pawel opowiadali Szymon Holcman, jeden z twórców filmu "W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u" i Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont. 


fot.  PAP/Leszek Szymański fot. PAP/Leszek Szymański

"Zapraszamy do Trójki - popołudnie" (godz. 16.07-19.00) wspominaliśmy fragment wywiadu Tomasza Gorazdowskiego z tragicznie zmarłym w górach Tomaszem Mackiewiczem. O dokonaniach reżysera Antoniego Krauze opowiadał krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki. Zamordowanego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka wspominał m.in. Jakub Roszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. O politycznej wyjątkowości Johna McCaina mówili Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego i Ewa Junczyk-Ziomecka, była Konsul Generalna RP w Nowym Jorku. Czym dla było dziennikarstwo dla Krystyny Grzybowskiej? Opowiadali senator Stanisław Żaryn, dyrektor Programu III Polskiego Radia Wiktor Świetlik, Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i córka Aleksandra Rybińska. Piotra Pawłowskiego wspominali Agata Stafiej-Bartosik ze Ashoka Polska, Rafał Skrzypczyk z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i Tomasz Przybyszewski z Fundacji Integracja. 

gs/ab

Polecane