Trójka|Niewidoczna strona sztuki
"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"
2018-10-28, 22:10 | aktualizacja 2018-12-27, 09:12
– Swoje obrazy tworzył bardzo szybko, jeśli weźmiemy pod uwagę ich format i ilość. Ten szybki zapis charakteryzuje jego twórczość. Jeśli ktoś chce tworzyć w przestrzeni groteski to czy chce, czy nie chce, w pewnym sensie staje się moralistą – ocenia mówił Łukasz Kossowski, współkurator przygotowywanej wystawy "Znaki wolności", na której będą prezentowane obrazy Dwurnika.
Posłuchaj
– Edward Dwurnik był portrecistą całej epoki. Poruszał się w przestrzeni groteski, czyli w tej przestrzeni w sztuce, gdzie triumfuje wymiar tragikomiczny. Przedstawiając nawet najbardziej dramatyczne momenty historii Polski zauważał z jednej strony heroizm człowieka, a z drugiej strony jego "pokraczność", jak mawiał inny wielki malarz Jan Lebenstein – mówił Łukasz Kossowski.
Elżbieta Kochanek-van Dijk, właścicielka galerii Milano, w której wielokrotnie można było podziwiać obrazy Edwarda Dwurnika podkreśla, że był on twórcą bardzo barwnym, ale jednocześnie był "człowiekiem z krwi i gości, i bardzo kochał życie".
Historyk sztuki Stefan Szydłowski przypominał, że sam artysta podkreślał, że wielką inspiracją dla niego był Nikofor i jego malarstwo. – Opowiadał o tym, że jego metoda polegała na powiększeniu spojrzenia tego artysty. To też okazja do pewnej refleksji na temat obecności Nikifora w polskiej sztuce. Wielu artystów zupełnie innych jak np. Zbigniew Gostomski czy Aleksandra Jachtoma niezwykle cenią twórczość Nikifora. Edward Dwurnik poprzez swoją twórczość znalazł miejsce i dla siebie i dla Nikifora. To jest bardzo specyficzne – podkreśla gość Moniki Małkowskiej.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Stefan Szydłowski (historyk sztuki, galerzysta), Łukasz Kossowski (historyk sztuki, współkurator wystawy "Znaki wolności), Elżbieta Kochanek-van Dijk (właścicielka galerii Milano)
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 20.06
gs