"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"
Warszawa 25.10.2013. Galeria Sztuki Milano. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika "Noblista - Pisarz - Grafoman"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

– Swoje obrazy tworzył bardzo szybko, jeśli weźmiemy pod uwagę ich format i ilość. Ten szybki zapis charakteryzuje jego twórczość. Jeśli ktoś chce tworzyć w przestrzeni groteski to czy chce, czy nie chce, w pewnym sensie staje się moralistą – ocenia mówił Łukasz Kossowski, współkurator przygotowywanej wystawy "Znaki wolności", na której będą prezentowane obrazy Dwurnika. 

Posłuchaj

Wspomnienie Edwarda Dwurnika (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Edward Dwurnik był portrecistą całej epoki. Poruszał się w przestrzeni groteski, czyli w tej przestrzeni w sztuce, gdzie triumfuje wymiar tragikomiczny. Przedstawiając nawet najbardziej dramatyczne momenty historii Polski zauważał z jednej strony heroizm człowieka, a z drugiej strony jego "pokraczność", jak mawiał inny wielki malarz Jan Lebenstein – mówił Łukasz Kossowski. 

Elżbieta Kochanek-van Dijk, właścicielka galerii Milano, w której wielokrotnie można było podziwiać obrazy Edwarda Dwurnika podkreśla, że był on twórcą bardzo barwnym, ale jednocześnie był "człowiekiem z krwi i gości, i bardzo kochał życie".  

Historyk sztuki Stefan Szydłowski przypominał, że sam artysta podkreślał, że wielką inspiracją dla niego był Nikofor i jego malarstwo. – Opowiadał o tym, że jego metoda polegała na powiększeniu spojrzenia tego artysty. To też okazja do pewnej refleksji na temat obecności Nikifora w polskiej sztuce. Wielu artystów zupełnie innych jak np. Zbigniew Gostomski czy Aleksandra Jachtoma niezwykle cenią twórczość Nikifora. Edward Dwurnik poprzez swoją twórczość znalazł miejsce i dla siebie i dla Nikifora. To jest bardzo specyficzne – podkreśla gość Moniki Małkowskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Stefan Szydłowski (historyk sztuki, galerzysta), Łukasz Kossowski (historyk sztuki, współkurator wystawy "Znaki wolności), Elżbieta Kochanek-van Dijk (właścicielka galerii Milano)
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 20.06

gs

Polecane