Cena ukryta pod farbą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cena ukryta pod farbą
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Tym razem o naprawdę niewidocznym elemencie sztuki: o cenie.

Posłuchaj

Cena za sztukę (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

bieda ubogi bezdomny 1200 free.jpg
Jak artyści interpretowali przypowieść o synu marnotrawnym

Nawet gdy galerie podają jej wysokość obok nazwiska autora i innych konkretów, to nie zawsze można pojąć, dlaczego jest tak wysoka czy tak niska. A w ogóle – jak się ją oblicza? Z czego wyprowadza? Jak kalkuluje?

Kiedyś wszystko było jasne: cenę obrazu czy rzeźby wyznaczały koszty surowców oraz czas pracy, jaki rzemieślnik (jeszcze nie artysta) miał pracy poświęcić. Oczywiście, czas pracy mistrza kosztował więcej, niż mniej obytego w fachu wykonawcy.

A jak w obecnym rozchwianiu estetycznym i ideologicznym sprzedaje się sztukę? W dzisiejszym zamęcie na rynku sztuki można praktycznie wylansować każdego artystę i każdą, nawet najmniej tradycyjną, efemeryczną sztukę. Jednak kolekcjonerzy nabywają bardziej klasyczne dzieła. Jak podbija się ich – dzieł – cenę? Kiedy marszandzi zaczęli odgrywać w tym procesie kluczową rolę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Włodarska (ekspert rynku sztuki, prezes Instytutu Warszawskiego), Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki i muzealnik z Muzeum Historii Polskiej), Stefan Szydłowski (historyk sztuki, galerzysta)
Data emisji: 9.06.2018
Godzina emisji: 16.08

kw/mk

Polecane