Trójka|Niewidoczna strona sztuki
Nieobecna faza życia
2018-04-14, 17:04 | aktualizacja 2018-04-14, 18:04
Nasza epoka ignoruje ostatnią fazę życia – w sensie estetycznym, intelektualnym, rodzinnym, biologicznym. Nie wolno się starzeć – a jeżeli, to tylko po to, by wykazać się… młodością – jak na swój wiek.
Posłuchaj
I nagle media zainteresują się jakąś starą modelką, aktorką czy didżejką (po siedemdziesiątce/osiemdziesiątce). Jakiś stary fotograf robi "drugą karierę" pod koniec życia; jakiś aktor dopiero w mocno dojrzałym wieku zaczyna dostawać role; jakimś artystą na starość zaczynają interesować się galerie i media.
Jest to jednak na zasadzie szukania atrakcji – bo ktoś, kto jest w świetnej formie i nie ukrywa lat, staje się dla popkultury obiektem godnym zachwytu.
Choć popkultura wypiera ze świadomości ostatnią fazę życia, powstało o niej – starości – wiele wybitnych filmów. Także historia sztuki notuje wiele przypadków, gdy wybitni mistrzowie tworzyli najwspanialsze prace w jesieni życia (Bellini, Leonardo, Tycjan, Rembrandt, Malczewski, Picasso). W pamięci ludzkości zapisali się też matuzalemowie – mędrcy, filozofowie, pisarze (np. Goethe, Kopaliński, Tatarkiewicz, Kotarbiński, Hen, Szymborska).
Czym wyróżnia się późna twórczość? Na czym polega jej przewaga nad dokonaniami młodych, choćby najbardziej utalentowanych artystów?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Zofia Jabłonowska-Ratajska (historyk sztuki), Wiesław Komasa (aktor, pedagog), Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i historyk kina)
Data emisji: 14.04.2018
Godzina emisji: 16.09