Farmy w RPA. Co dalej z konfliktem o ziemię?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Farmy w RPA. Co dalej z konfliktem o ziemię?
Winnica niedaleko KapsztaduFoto: Olena Granko/shutterstock.com

– Problem ziemi nabrzmiewa od wielu lat. Niedawno przez polskie media zaczęły przebijać się alarmistyczne materiały, że Afrykanie zaczynają odbierać ziemię białym. Zapomina się jednak o skomplikowanej historii Południowej Afryki – mówi Paweł Średziński z portalu afryka.org.

Posłuchaj

Dramatyczne losy właścicieli ziemi w RPA. Sprawiedliwość po latach? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak podkreśla gość Ernesta Zozunia, biali, którzy przyjechali do Południowej Afryki, byli kolonizatorami. – Przyjechali tam na własną rękę, zabrali ziemię, osiedlili się, potem stworzyli państwo, które od 1913 roku w świetle prawa właściwie odbierało Afrykanom prawo do posiadania ziemi – przypomina.

Dotychczasowe próby podejmowane przez Afrykański Kongres Narodowy, który objął władzę w 1994 roku, zmierzały do tego, aby wykupywać zmienię od tych, którzy chcą ją sprzedać. – To nie do końca się sprawdza, a cały czas pozostają ogromne rany, ogromna niechęć i nienawiść, które wynikają z wielu lat segregacji i budowania atmosfery apartheidu, atmosfery nienawiści – ocenia Paweł Średziński.

Teraz władze RPA chcą zmienić konstytucję tak, by można było odbierać farmerom ziemię bez rekompensaty. Kiedy może dość do zmiany ustawy zasadniczej? Czy Afrykański Kongres Narodowy cieszy się wciąż stabilnym poparciem? Czy w RPA może się powtórzyć scenariusz z Zimbabwe?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Paweł Średziński (portal Afryka.org)
Data emisji: 9.08.2018
Godzina emisji: 16.46

gs/mk

Polecane