Joanna Kopcińska: IPN wyposażony jest w najskuteczniejsze instrumenty prawne
– Odstępujemy jedynie od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał pierwotnym zmianom – powiedziała o zmianach w ustawie o IPN w "Salonie politycznym Trójki" rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Joanna Kopcińska
Foto: PR
Projekt zmian w noweli ustawy o IPN, zakładający odejście od przepisów karnych, wpłynął w środę do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania. Wcześniej w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki w środę rano zwrócił się z wnioskiem do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
– Pragnę podkreślić, że nie wycofujemy się ze styczniowej nowelizacji ustawy o IPN – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Joanna Kopcińska. Jak wyjaśniła, celem ustawy "jest obrona dobrego imienia Polski i prawdy historycznej", a dyskusja o zapisach karnych to przysłaniała i dlatego od tego się odchodzi.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że kary będą, a IPN "wyposażony jest w najskuteczniejsze instrumenty", a "to, co jest w ustawie, i to, co zostaje po odrzuceniu przepisów karnych, wystarcza, aby skutecznie walczyć z nieprawdą". – W drodze cywilno-prawnej, pozwów sądowych będzie można ukarać te osoby, które będą mówiły nieprawdę o Polsce, powoływały się na nieprawdziwe fakty historyczne – stwierdziła.
Joanna Kopcińska wskazała też, że dyskusja, która przetoczyła się przy okazji ustawy, i związane z nią emocje pokazały, jak dużo jest nieprawdy i niewiedzy.
Uchwalona przez Sejm w styczniu nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do trzech lat więzienia. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Rzeczniczka rządu w audycji mówiła też o wysłuchaniu Polski ws. reform sądownictwa podczas unijnej narady, miniszczycie 16 państw w Brukseli poświęconym migracji, planowanym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji, a także o realizacji "piątki Morawieckiego".
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Joanna Kopcińska (rzeczniczka rządu)
Data emisji: 27.06.2018
Godzina emisji: 8.13
fc/ml