Stosunek prezydenta do zmian w ustawach o sądach. "Jest zastrzeżenie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stosunek prezydenta do zmian w ustawach o sądach. "Jest zastrzeżenie"
Krzysztof ŁapińskiFoto: PR

– Na razie zapisane jest, że od decyzji prezydenta byłby pewien tryb odwoławczy do KRS. Taka opinia KRS powinna być najpierw, bo trudno sobie wyobrazić, aby od decyzji prezydenta w tej sprawie jeszcze można było się odwoływać – mówił o proponowanych zmianach do ustaw o sądownictwie Krzysztof Łapiński. 

Posłuchaj

Krzysztof Łapiński stwierdził, że jest zastrzeżenie do pewnych rozwiązań w nowych ustawach o sądownictwie (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN autorstwa PiS, przewiduje on m.in. że bez opinii kolegium sądu oraz KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Kolejny nowy projekt zakłada publikację dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK.

Prowadząca dociekała, czy podczas wizyty Angeli Merkel w Warszawie niemiecka kanclerz poruszała sprawę reformy sądownictwa w Polsce.

– Podczas spotkania z prezydentem żadnych takich tematów, gdzie pani kanclerz miałaby przekonywać czy negocjować jakiekolwiek zmiany w polskim prawie nie miało miejsca – stwierdził Łapiński.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Beata Michniewicz zapytała gościa czy prezydent popiera zmiany w ustawach o sądownictwie przedstawione przez Prawo i Sprawiedliwość. – Prezydent odniósł się do ostatnio przedstawionych zmian, stwierdził, że nie idą w złym kierunku, nie są takimi zmianami, które by wypaczały całą reformę. Dotyczą zmian wieku emerytalnego sędziów czy kwestię ich przechodzenia w stan spoczynku i w większości te regulacje prezydent zaakceptował – mówił polityk. – Jest zastrzeżenie co do tej jednej kwestii przechodzenia sędziów sądów  w stan spoczynku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego sędziowie, jeśliby chcieli pracować ponadto, o taką zgodę zwracaliby się do prezydenta – dodał.  

– Na razie zapisane jest, że od decyzji prezydenta byłby pewien tryb odwoławczy do KRS. Taka opinia KRS powinna być najpierw, bo trudno sobie wyobrazić, aby od decyzji prezydenta w tej sprawie jeszcze można było się odwoływać czy byłaby instancja, która może tę decyzję, nie tyle zmienić, co wstrzymać lub nakazać prezydentowi ponowne rozpatrzenie – zaznaczył prezydencki minister.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Łapiński (rzecznik Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 23.03.2018
Godzina emisji: 8.14

dcz/ml

Polecane