Kompromis ws. służby zdrowia. Co przekonało rezydentów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kompromis ws. służby zdrowia. Co przekonało rezydentów?
Minister zdrowia Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Wreszcie udało się przyjąć pewne wspólne założenia dotyczące tego, co trzeba zmieniać w ochronie zdrowia w najbliższych latach – mówił Tomasz Latos z PiS. – Nie jest możliwe, żeby ten postęp w budżecie państwa dokonał się w trzy tygodnie – stwierdziła Alicja Chybicka z PO.

Posłuchaj

Porozumienie z rezydentami zajęło ministrowi Szumowskiemu trzy tygodnie (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. – Najważniejszymi elementami porozumienia są: zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB już w 2024 roku – dodał.

Jakie są przyczyny zawarcia porozumienia? – Złożyło się na to wiele elementów, również ten, że jak nowa osoba siada do negocjacji, to nie jest obciążona balastem poprzednich rozmów. Z drugiej strony pewnie rezydenci uwzględniają i podwyżki płac, które mieli w ostatnim czasie. Wreszcie udało się przyjąć pewne wspólne założenia dotyczące tego, co trzeba zmieniać w ochronie zdrowia w najbliższych latach – mówił Tomasz Latos.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

– Rozmowy ministra Szumowskiego trwały trzy tygodnie. Nie jest możliwe, żeby ten postęp w budżecie państwa dokonał się w takim czasie. Myślę, że to efekt zdolności negocjacyjnych pana ministra oraz tego, że lekarze rezydenci zostali potraktowani z należnym im szacunkiem, bo skarżyli się na to przy wcześniejszych rozmowach – stwierdziła Alicja Chybicka.

– Diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Zobaczymy, jak będzie realizowane to, co zostało zapisane, czyli wzrost nakładów do 2024 roku, a to i tak jest długo, bo w obywatelskim projekcie miał to być rok 2021 i 6,8 proc. PKB – zauważyła.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Alicja Chybicka (Platforma Obywatelska), Tomasz Latos (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji: 17.45

dcz/ml

Polecane