Trójka|Salon polityczny Trójki
Paweł Kukiz: warto było poprzeć nowelizację ustawy o IPN
2018-02-02, 09:02 | aktualizacja 2018-02-05, 11:02
– Warto było poprzeć nowelizację ustawy o IPN, dotyczy ona takich skandalicznych określeń jak "polskie obozy zagłady". Poza tym chodziło o kwestię penalizowania banderyzmu na terytorium Rzeczpospolitej - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Kukiz o nowelizacji zapisów ustawy o IPN.
Posłuchaj
Senat podjął uchwałę w sprawie przyjęcia nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu bez poprawek. Senatorowie PO przekonywali, by doprecyzować przepis karny poprzez wprowadzenie sformułowań o "obozach koncentracyjnych" i "obozach zagłady". Ostatecznie za ustawą głosowało 57 senatorów, 23 przeciwko, dwóch senatorów wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.
Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>
– Tłumione demony wypłynęły na powierzchnię. Co dalej z nimi będzie, to zależy od rządu polskiego, premiera Morawieckiego, Ministerstwa Spraw Zagranizcnych oraz dobrej woli Knesetu i rządu izraelskiego - powiedział Paweł Kukiz. – Nie ma mojej zgody, nie jako polityka, ale jako Polaka, aby traktować Polaków jako współudziałowców zbrodni hitlerowców – przekonywał lider Kukiz'15.
Paweł Kukiz powiedział, że kryzys w stosunkach polsko-izraelskich po przyjęciu ustawy o IPN trzeba wykorzystać jako pretekst do głębokiej dyskusji historycznej. Zdaniem gościa "Salonu politycznego Trójki" dyskusja jest niezbędna, by oczyścić atmosferę i wyjaśnić wszystkie sprawy, o których dotychczas mówiono niechętnie. – Przy umiejętnym postępowaniu i dobrej woli obu stron możemy dążyć do prawdziwego pojednania między narodami polskim i żydowskim – ocenił rozmówca Polskiego Radia.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Lider ruchu Kukiz'15 jest zdania, że polskie władze powinny prowadzić spokojny, wyważony dialog ze wszystkimi kwestionującymi kształt naszej ustawy, by wyjaśnić jej dobre intencje, nie mające nic wspólnego z zamazywaniem historii. Z drugiej jednak strony powinny zdecydowanie bronić polskich racji, nie ulegając naciskom tych, którzy nie będą skłonni do dialogu.
Gość Trójki zwrócił również uwagę na to, że ustawa o IPN jest nieprecyzyjna. – Nie wiem, czy istnieje jej tłumaczenie i czy dyplomacja polska zrobiła wszystko, by strona izraelska i świat dowiedział się o intencjach tej ustawy – ocenił polityk.
W audycji poruszono też temat czwartkowego oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kukiz (przewodniczący Klubu Poselskiego Kukiz'15)
Data emisji: 2.02.2018
Godzina emisji: 8.13
mg/mk