W sercu lato!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W sercu lato!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agnieszka Obszańska

Tak, tak... Słońce za oknem (przynajmniej naszym), znak że kończy się grudzień :) Rok kończymy intensywnie – trochę podsumowując, przyglądając się temu, co się udało.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 30 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 30 grudnia >>>

Przed nami wybór KULTURYSTY, a tym, którzy z nami, przypominamy o plebiscycie na najlepszą książkę, wydarzenie i płytę roku – na głosy czekamy do 5 stycznia!

ZAGŁOSUJ >>>

Okładka komiksu "Favela w kadrze" (mat. promocyjne) Okładka komiksu "Favela w kadrze" (mat. promocyjne)

I, oczywiście, polecamy. Agnieszka Obszańska daje upust swoim fascynacjom i przenosi nas do Ameryki Południowej, a konkretnie do Rio, gdzie toczy się akcja komiksu "Favela w kadrze" – napisanego i narysowanego przez André Diniza na podstawie wspomnień fotografa Mauricio Hory. Mauricio urodził się i wychował na wzgórzu Providência (Rio de Janeiro), znanego też jako wzgórze Favela. To stąd późniejsza nazwa tej i innych brazylijskich dzielnic biedy. A my śledzimy tamtejsze życie, codzienność z najlepszego możliwego punktu widzenia,  perspektywy mieszkańca wzgórza. To po prostu jest świetne!

Agnieszka Szydłowska poleca od serca i życzy wielu wspaniałych wrażeń w nadchodzącym roku!

Ruszamy w świat! Zapowiadany już wcześniej, w końcu dzisiaj odwiedza nas Jan Świerkowski, szef Instytutu B-61. Odwiedza, by opowiedzieć o wyprawie Instytutu do Indii! Zostali zaproszeni na festiwal The Story of Space, by pokazać swój spektakl "Ewolucja gwiazd". Grupa została zaproszona na imprezę przez kuratorkę, Jayę Ramchandani, która poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik. Wyjazd i realizacja planu była możliwa dzięki wsparciu, które Instytut uzyskał podczas zbiórki crowdfundingowej!

Zaglądamy też do Muzeum Narodowego w Warszawie, które otworzyło długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego, pokazującą najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok i środowisk – od początku XX wieku po czasy współczesne. Na miejscu widzowie udadzą się w podróż poprzez najważniejsze zjawiska rodzimej sztuki użytkowej, od stylu zakopiańskiego, przez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów Plastyków "Ład", modernistów z kręgów Praesensu i różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu. Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane są materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w galerii obiektów. To efekt wieloletniej pracy i starań wielu ludzi, o czym opowie Michał Margański w rozmowie z Piotrem Rypsonem.

Jan Niebudek przeczytał od deski do deski "Kołysankę" Leili Slimani i opowiada o książce, która zdobyła Nagrodę Goncourtów (2016).

Zaglądamy też do Muzeum Etnograficznego w Warszawie, a historia zawiedzie nas aż do Peru! To dzięki wystawie czasowej "Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey". Po wielu latach prac polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami odkryli pierwszy, królewski, nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. To jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu "Archaeology". Teraz wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie możemy zobaczyć właśnie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa potrwa do końca maja 2018, a opowiada o niej Magdalena Guzejko.


Plakat promujący wystawę (mat. promocyjne) Plakat promujący wystawę (mat. promocyjne)

Jesteśmy, działamy i zapraszamy. Najlepszego w 2018!

na FB 24/7

***  

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 30.12.2017
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Polecane