Na Lwy by!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na Lwy by!
Eliza Rycembel podczas gali Talenty Trójki Foto: Mieczysław Błazej Włodarski/REPORTER Agencja Fotograficzna

Ależ tęsknimy za naszymi sobotnimi spotkaniami!

Im mocniej wybucha wiosna tym bardziej abstrakcyjna, filmowa staje się nasza sytuacja. Ten sam świat, który kusi i zaprasza, jest dla nas niebezpieczny i musimy go unikać. Jesteśmy przekonane, że to doświadczenie zaowocuje w przyszłości rozmaitymi wypowiedziami artystycznymi. Rodzą się płyty, pomysły filmowe, książki. A co teraz mamy? Od naszego ostatniego spotkania pod szyldem "Radiowego domu kultury" do dziś rodzący się wtedy #kulturawczasachpandemii zamienił się w wodospad, rwący nurt. Liczba pomysłów, realizowanych w internecie przedsięwzięć, transmisji domowych występów idzie w setki. Oczywiście nie wszystko jest warte naszego czasu i uwagi, ale bezsprzecznie artyści niezwykle twórczo i aktywnie podeszli do obecnej sytuacji. Tyle słowem (krótkiego) wstępu :)

Co robimy dzisiaj? Styl pierwszej godziny (11-12) wyznacza grupa The Baumans. Autorzy piosenki "Czas kwarantanny" czyli Zygmunt i August oraz ich rodzice Zuza i Marek wybrali dla nas swoje ulubione piosenki. Z różnych lat, w różnym stylu muzycznym  eklektyczna wizytówka bliskich sobie ludzi. W drugiej godzinie rządzi zespół The Fruitcakes. Właśnie wydali nową płytę "Into The sun". Nie nagrywali jej z myślą o czasach pandemii, no ale... Naszym gościem jest Kuba Zwolan. Rozmawiamy, słuchamy nowej płyty i utworów innych wykonawców, które The Fruitcakes wybrali.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

Po 13, czyli "w czasie RDK" [jak pozwalamy sobie myśleć] dalej dużo muzyki, ale i goście goście. Z Martą Szadowiak, która trzy tygodnie temu #kulturawczasachpandemii wpisała na FB i doświadczoną promotorką wydarzeń kulturalnych, rozmawiamy o tym, jak jest.

Tu można posłuchać trzeciej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać czwartej godziny audycji >>>

Z kolei Justyna Sobczyk, nasza Kulturystka roku 2019, mówi o tym, jak utrzymywać niezwykłą relację jaką dla wielu jest teatr w tych niecodziennych okolicznościach. Aktorzy Teatru 21 z okazji Dnia Teatru uwzględnili to w swoim orędziu. Piękne słowa, tutaj tylko krótki fragment: 

Teatr to nie bajka.

W esencji teatru są:

Przyjaźń! Nadzieja! i Miłość!

Zespół jest jak rodzina.

I nawet wirus tego nie zmieni.

Rozumiemy Was, że się boicie.

My też o tym nie wiedzieliśmy.

Zbierajcie pomysły na nowe spektakle.

Naszym gościem jest także Eliza Rycembel, która w imieniu teatru Potem-O-Tem zapowiada najnowsze działania grupy, która radzenie sobie z różnymi okolicznościami ma we krwi :) Piszą: "W związku z dość specyficzną sytuacją rozpoczęliśmy działalność online. W najbliższy weekend zaczynamy serię wydarzeń WRESZCIE MAMY CZAS – cz. 1: Thriller
Jest to z pewnością wydarzenie bez precedensu – eksperyment na granicy filmu i teatru, czyli premiera online na żywo. Nie będzie to retransmisja zarejestrowanego wcześniej spektaklu, a fabuła skonstruowana specjalnie pod formę video online. Aktorzy zagrają w swoich domach i sami przeprowadzą transmisję. Spektakl będzie można obejrzeć jedynie na żywo, po zakupie biletu dostępu przez każdego z widzów.
Będzie to cykl krótkich fabuł na granicy filmu i teatru. Każda część skoncentrowana jest wokół innego gatunku filmowego i opowiada o ludzkich perypetiach w czasach pandemii. "Thriller" to opowieść o błędach przeszłości, uczuciowej namiętności i o tym, jaką cenę jesteśmy czasem zmuszeni za nie płacić.
OBSADA:
ONA: Eliza Rycembel
ON: Jan Marczewski
ONA 2: Weronika Łukaszewska
ZAPOWIADAJĄCA: Marta Wągrocka

Na deser dzwonimy do Tomasz Mana. Człowiek teatru i człowiek teatru radiowego napisał kilka dni temu: "Zrobiliśmy z Andrzejem Chyrą i Markiem Otwinowskim z Karbido słuchowisko zdalnie. Andrzej nagrywał w nocy w łazience...". Ta opowieść nie mogła nie pojawić się w radiu!

Ale dużo liter. To z tęsknoty, kurza stopa!

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Data emisji: 4.04.2020
Godziny emisji: 11.07

Polecane