Publicyści o 2018 roku: potrzebna silniejsza integracja z centrum UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Publicyści o 2018 roku: potrzebna silniejsza integracja z centrum UE
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MagMac83

Bogusław Chrabota i Jakub Majmurek mówili w Trójce o najważniejszych wydarzeniach politycznych w Polsce i na świecie w nadchodzącym roku.

Posłuchaj

Bogusław Chrabota i Jakub Majmurek o najważniejszych wydarzeniach politycznych w Polsce i na świecie w nadchodzącym roku (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Musimy wejść w silniejszą integrację z centrum Europy. Po Brexicie jest na to miejsce i musimy je zapełnić – przekonywał w "Pulsie Trojki" Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". To właśnie na kwestię procesów integracyjnych w ramach strefy euro wskazał Bogusław Chrabota pytany o najistotniejsze wydarzenia polityczne 2018 roku.

– Uważam, że to najważniejszy obecnie nurt w europejskiej polityce, który będzie bardzo rzutował ma sytuację Polski. Z bardzo bliskich francuskich źródeł dyplomatycznych na poziomie ministerialnym wiem, że oni już właściwie położyli krzyżyk na Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. To już nie są partnerzy do dyskusji ani do budowania nowej formuły Unii. Do takiej marginalizacji powoli dochodzi. To dla nas ostatni moment, żeby wsiąść do tramwaju, który zatrzyma się na przystanku UE  przestrzegał Bogusław Chrabota.

Uwagę Polski i Europy z pewnością przykują również wybory prezydenckie w Rosji, które odbędą się w marcu przyszłego roku. Z wyścigu został wyeliminowany główny opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego komisja wyborcza nie dopuściła do startu ze względu, jak uzasadniono, na ciążące na nim wyroki sądowe.

 Wiadomo, że wyniki tych wyborów są już raczej znane i że Putin zostanie wybrany na kolejną kadencję. Przyznam jednak, że zaskoczyła mnie decyzja w sprawie Nawalnego. Z Rosji docierały do mnie głosy, że władze uznają, iż jest on na tyle niegroźny jako opozycjonista, że będzie można pozwolić wybrzmieć tej platformie i zobaczyć, ile tak naprawdę ma ona poparcia. Stało się inaczej. To może skończyć się takim scenariuszem, jaki był w 2012 roku, kiedy mieliśmy wielkie protesty na Placu Błotnym, w czasie których właściwie cała opozycja domagała się uczciwych wyborów  przypomniał Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".

Co dalej z konfliktem Polski z Komisją Europejską? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Jakub Majmurek (publicysta "Krytyki Politycznej")
Data emisji: 29.12.2017
Godzina emisji: 17.45

koz/mk

Polecane