Jak dziś oceniać "Jądro ciemności"?
Na ile aktualne jest przesłanie wydanego pod koniec XIX wieku "Jądra ciemności"? O książce Josepha Conrada rozmawiali w Trójce goście Dariusza Rosiaka.
Joseph Conrad
Foto: Wikipedia/domena publiczna
– Ta krótka powieść do dziś budzi niezwykłe emocje, jest bardzo różnie postrzegana, jeśli chodzi o postawę autora wobec miejsc i ludzi, których opisywał, ale pod jednym względem większość czytelników jest zgodna, że to wspaniała literatura, która miejscami oczarowuje, ale zwykle jednak obezwładnia i przeraża – mówi Dariusz Rosiak.
Anglia, koniec XIX wieku. Trzech gentlemanów słucha opowieści żeglarza-włóczęgi Charliego Marlowa o jego wyprawie do Konga, będącego wówczas kolonią belgijską. Podróż do placówki przedsiębiorstwa handlującego między innymi kością słoniową okazuje się wędrówką do tytułowego "jądra ciemności", w otchłań własnej podświadomości i do granic zrozumienia. Wieńczące ją spotkanie z przerażającym i fascynującym Kurtzem, którego Marlow ma sprowadzić z powrotem do cywilizowanego świata, dokonuje ostatecznego przewartościowania jego myślenia.
Niepokojąco aktualnie brzmią dziś pytania stawiane przez Conrada – o prawo do przemocy w imię cywilizacji, o genezę zła, o tożsamość człowieka i obecność Innego w każdym z nas, a także o to, czy pewne doświadczenia są w ogóle wyrażalne.
Czy Joseph Conrad był rebeliantem, czy raczej konserwatystą? Z kim się identyfikował – z kolonizatorami czy mieszkańcami Afryki? Czy uprawnione jest nazywanie pisarza rasistą? Czy był człowiekiem postępowym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której o uniwersalizmie "Jądra ciemności", o Conradowskiej wizji Konga, ale i skomplikowanej historii tego kraju oraz jego mieszkańcach mówią pisarze Wojciech Jagielski i Adam Hochschild.
***
Tytuł audycji: Joseph Conrad – audycja specjalna
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Wojciech Jagielski i Adam Hochschild (pisarze)
Data emisji: 1.11.2017
Godzina emisji: 17.06
mat. prasowe/mk
***
Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.
