Projekt "Wspólny Mianownik". Czy można ocalić stare słowa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt "Wspólny Mianownik". Czy można ocalić stare słowa?
Jak przyznają goście Katarzyny Pruchnickiej, nastolatkowie mają problemy z wyjaśnieniem m.in. słowa "absztyfikant", które kojarzą z wojskowościąFoto: Vyntage Visuals/Shutterstock.com

– Zachęcamy wszystkich, ale przede wszystkim młodych ludzi, żeby szukali słów, które bardzo lubią, a które znikają z języka. Te stare słowa mogą być międzypokoleniowym łącznikiem, początkiem rozmowy z babcią czy dziadkiem o tym, jak zmienił się świat i sposób opowiadania o świecie – mówi Aleksandra Rzążewska. 

Posłuchaj

Anna Błaszkiewicz i Aleksandra Rzążewska opowiadają o projekcie "Wspólny Mianownik" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

chleb mąka jedzenie żywność 1200.jpg
Czy gdy mówimy "czerstwy", to coś jest stare… czy nie?

Trwa czwarta edycja projektu "Wspólny Mianownik", w ramach którego znani Polacy opowiadają o bardzo lubianych przez siebie słowach, powoli wychodzących z powszechnego użycia. "Fajrant", "jesionka", "bajerant", "ancymon", "huncwot", "ferajna" i "galantyna" to tylko niektóre z nich. 

Jakie są ulubione "retrosłówka" gości Katarzyny Pruchnickiej? Jak słowa rodzinne tworzą naszą historię? Jakie warsztaty odbywają się w ramach projektu "Wspólny Mianownik"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.  


odwaga czelnosc 1200.jpg
Jak to się stało, że słowa "bezczelność" i "czelność" oznaczają to samo?

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzący: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Błaszkiewicz (trenerka twórczego pisania, dziennikarka i socjolożka), Aleksandra Rzążewska (wiceprezeska Stowarzyszenia Koncentrat i koordynatorka projektu "Wspólny Mianownik")
Data emisji: 14.09.2017 
Godzina emisji: 10.24

gs/iwo

Polecane