Piszemy listy!!! Czytamy paktofonikę!!! Robimy przetwory!!!
2008-12-13, 13:12 | aktualizacja 2008-12-13, 13:12
Maraton pisania listów z amnesty international --- książka o PAKTOFONICE!!! --- przetwory wersja 3.0 --- archeologie --- looking for the order in chaos
Dzisiaj i jutro PISZEMY LISTY!
Trwa 9. Maraton Pisania Listów. Wspieramy Amnesty International, upominamy się o więźniów sumienia!
Przez cały dzień na naszej antenie, po wiadomościach, prezentujemy historie ludzi uciskanych. Wystarczy wziąć kartkę, długopis, wejść na stronę www.amnesty.org.pl i podążać za wskazówkami.
A u nas, po 14-tej, koncert Masali.
Bądźcie z nami - piszmy listy! Oni czekają!
Bogucice. Familoki i gierkowskie bloki. Centrum Śląska. I tam właśnie - na przełomie wieków - rodzi się legenda... Zmierzył się z nią Maciek Pisuk.
Pierwsza w Polsce KSIĄŻKA O PAKTOFONICE!!! Scenariusz filmu, który nigdy - z różnych powodów - nie powstał, prawdziwa opowieść o Magiku, Fokusie i Rahimie. Zderzenie z mitem.
Wydany przez "Krytykę polityczną" przewodnik to:
- rozmowa Mareckiego z Misukiem o powstaniu opowieści,
- "Jesteś Bogiem" - historia jednego z najważniejszych polskich zespołów naszych czasów.
W tym wydaniu Radiowego Domu Kultury, jeszcze przed premierą książki, Maciek Pisuk opowie, dlaczego i jak pisał tę opowieść. My - mamy pierwsze egzemplarze. Jest na co czekać...
Świetna rzecz, naprawdę.
Idą święta, czas na Przetwory!
To już trzecia edycja niesamowitego spotkania miłośników stworzenia czegoś z czegoś, recyklingu, szukania piękna w przedmiotach porzuconych, odrzuconych.
Kiedy Monika Brzywczy, współtwórczyni tej akcji, wpadła na chwilę do Radiowego Domu Kultury, miała na rękach kurz. Chwilę wcześniej opróżniała jedną ze stołecznych piwnic, poszukiwała prawdziwych, zapomnianych skarbów.
W nowym miejscu Przetwory 2008 z hasłem: "Surowce wtórne, pomysły świeże". Dobra 55, vis-a-vis BUW-u, w sobotę, 13.12, od 15-tej i w niedzielę, 14.12, od 12-tej.
Zgadzamy się z twierdzeniem, że przedmioty z Przetworów to idealne prezenty na święta...
W Bytomiu - wykopaliska. Zdjęciowe.
Niech przemówi tu kurator, Stanisław Ruksza:
"W 2006 roku w Kronice zaprezentowano równolegle "Plany" Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi oraz selekcję "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet. Chcieliśmy wówczas (wraz z Sebastianem Cichockim) ująć "pewne zagadnienia polskiej fotografii konceptualnej jako nietypowego ciągu przyczynowo-skutkowego, pełnego zaskakujących analogii i korelacji". Stwierdziliśmy, że "inspiracje nie zawsze są bezpośrednie, a tzw. odkrycia artystyczne, mimo usilnych działań historyków sztuki, rzadko układają się w ciągi chronologiczne.W większym stopniu niż z lineranym postępem mamy do czynienia z ruchami spiralnymi, niekończącymi się powrotami, regresami i skokami, wiązkami zależności". Wystawa Jerzego Lewczyńskiego i Mikołaja Długosza jest naturalną konsekswecją tamtego pokazu. Zestawiając ze sobą cykle: "Fotografia naiwna"i "Negatywy znalezione w NY"(oba z 1979 r.) Jerzego Lewczyńskiego oraz slide-show "Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać"(2006) i "Real Foto"(2008) Mikołaja Długosza podkreślamy istnienie od kilku dekad podobnych postaw archeologicznych, mikrohistorycznych czy quasi-detektywistycznych, bazujących na materiale znalezionym. Prezentowane cykle są niezależnymi projektami, koncepcjami, wreszcie - wystawami. Mogą jednak ujawniać podobne konteksty, zależności, postawy, fascynacje... Enjoy!"
No to, enjoy! Długosz i Lewczyński do zobaczenia w Bytomiu.
Porządek w chaosie???
We wrocławskiej BWA (ngrodzonej Nocnym Markiem 2008 dla Najlepszej Galerii - nasze gratulacje :) ) nowa wystawa. Tym razem - Tomasz Bajer.
Artysta wielopoziomowy: rzeźbiarz, instalator, człowiek od wizuali szuka porządku w chaosie. "Looking For The Order In Chaos" to odwołanie do roli mediów i kreowania wydarzeń, a co za tym idzie - ich wpływu na nasze życie, na rzeczywistość. Mistyfikacja - animacja.
Na wystawę zaprosi Alicja Klimczak-Dobrzaniecka.
web exclusive
Trwa, śpiewa i tańczy Rok Polski w Izraelu. Przed nami kolejna jego odsłona. Tym razem... w Warszawie!
W niedzielę, 14.12, na Chłodej 25 w Warszawie [19:00] spotkanie promocyjne. Ukazuje się antologia komiksów polskich i izraelskich "Kompot".
Bardzo odważna, bezkompromisowa rzecz, traktująca m.in. o polsko-żydowskich relacjach, stereotypach, wzajemnych uprzedzeniach. Wśród autorów m.in. Krzysiek Ostrowski, Łukasz Mieszkowski i Śledziu. Album w dwóch wesjach językowych.
Zapowiadaliśmy już "Kompot" podczas naszej wizyty w Izraelu, teraz wreszcie mamy! I postaramy się do tematu powrócić już w 2009 roku...
Do zobaczenia na Chłodnej, do zobaczenia na:
www.kultura.com.pl
A za tydzień na antenie i na naszej stronie:
p l e b i s c y t 2 0 0 8 ! ! !
n o m i n a c j e
wydarzenie roku; książka roku; wydawnictwo dvd roku; płyta roku
Będą nagrody, a może i kontrowersje?
rdk@polskieradio.pl
Radiowy Dom Kultury, 00-977 Warszawa, Myśliwiecka 3/5/7
dwie Agnieszki, jeden Michał