Karl Ove Knausgård, czyli przyszła "Jesień"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karl Ove Knausgård, czyli przyszła "Jesień"
W Polsce ukazała się właśnie nowa książka Karla Ove Knausgårda. "Jesień" to pierwszy tom nowej seriiFoto: Popperipopp/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Gościem Michała Nogasia był norweski pisarz. Podsumowaliśmy także weekend otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury.

Posłuchaj

Karl Ove Knausgård i inni goście ze świata literatury (Z najwyższej Półki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stwierdzenie umówić się z Knausgårdem na rozmowę powinno stać się synonimem czegoś niemożliwego. Lub czegoś, co wymaga wielkiej cierpliwości. Nieustannie nieuchwytny, wiecznie zajęty - pisaniem lub sprawami rodzinnymi (co zrozumiałe), ma niewiele czasu na rozmowy o własnych tekstach. Ale... udało się.

Pretekstem do drugiej już rozmowy z tym mieszkającym w Szwecji norweskim pisarzem stała się "Jesień". To pierwszy tom nowej serii Knausgårda, składającej się z listów do nienarodzonej córki oraz z literackich miniatur poświęconych rzeczom, zdarzeniom, stanom emocjonalnym, a także ludzkim narządom. Dla niektórych to ważna opowieść o ojcostwie i książka w zasadzie medytacyjna, dla innych - "Jesień" czasem trąci banałem, niewiele po sobie zostawia. Jest o czym rozmawiać, dyskutować.

Zatem: dlaczego ta książka powstała i co myśli o niej sam autor? To pytania wyjściowe. Znaczną część tego wydania "Z najwyższej półki" poświęciliśmy na rozmowę z Karlem Ove Knausgårdem.

Zajrzeliśmy także do Wrocławskiego Domu Literatury, który oficjalnie otworzył się w ten weekend. Gośćmi byli - między innymi - Elżbieta Cherezińska*, Anna Janko, Magdalena Parys, Artur Andrus, Piotr Siemion czy Filip Springer. W programie zaprezentowaliśmy dwa krótkie fragmenty spotkań i podsumowaliśmy wydarzenia ostatnich dwóch dni.

* O nowej książce Elżbiety Cherezińskiej, "Królowej", drugiej części opowieści o Świętosławie porozmawiamy w środę w "Książce na jesień".

Przypominam o profilu FB naszej audycji, gdzie wiele się dzieje między naszymi kolejnymi spotkaniami.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: 
Karl Ove Knausgård (pisarz)
Data emisji:
18.09.2016
Godzina emisji: 21.10


Polecane