Trójka|Salon polityczny Trójki
Poseł PSL: dobrosąsiedzkich stosunków nie można budować na kłamstwie
2016-07-05, 09:07 | aktualizacja 2016-07-05, 09:07
- Z wielki żalem odnotowałem fakt, że w porządku obrad Sejmu nie ma tak ważnej rzeczy, jaką jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wołyniu - powiedział Piotr Zgorzelski, poseł PSL. - Będziemy pytać z trybuny sejmowej dlaczego PiS cofnął się i zamiata pod dywan tak ważną z punktu widzenia pamięci historycznej sprawę - dodał.
Posłuchaj
- PiS "wchodzi w buty" PO, która w imię poprawności politycznej twierdziła, że nie należy tego tematu podnosić, bo polską racją stanu jest wolna i wielka Ukraina. Oczywiście uważamy, że tak powinno być, ale to nie zmienia faktu, że dobrosąsiedzkich stosunków nie można budować na kłamstwie - powiedział poseł PO.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
W Sejmie są trzy projekty uchwał dotyczące rzezi wołyńskiej. Poza projektem PiS są także projekty PSL i PO. Piotr Zgorzelski ubolewał, że odwołane zostało wspólne posiedzenie komisji kultury i Łączności z Polakami za Granicą na którym miał zostać przyjęty projekt uchwały PiS z dwoma poprawkami PSL. - Mam wrażenie, że zaczęły się naciski i nie tylko wewnątrz parlamentu, ale także z zewnątrz - powiedział.
Wołyń 1943-1944 - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-44 przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar.
Gość Trójki mówił także o wniosku dotyczącym wotum nieufności wobec szefa MON, pracach nad projektem ustawy o TK oraz proponowanych zmianach w OFE.
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Zgorzelski (poseł PSL)
Data emisji: 5.07.2016
Godzina emisji: 8.13
to/ei