Joanna Siedlecka: byli ludzie, którzy ocalili honor polskiej literatury, nie dali się władzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Siedlecka: byli ludzie, którzy ocalili honor polskiej literatury, nie dali się władzy
Joanna SiedleckaFoto: Trójka

- Od pewnych dzieł odrzuca mnie wiedza o tym, że ich autor był donosicielem, szedł po trupach, karierę oparł na donosach - przekonywała w radiowej Trójce autorka książek o uwikłaniu pisarzy w PRL.

Posłuchaj

Joanna Siedlecka o uwikłaniu pisarzy w PRL (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Joanna Siedlecka to autorka wielu ważnych biografii polskich pisarzy m.in. Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Zbigniewa Herberta. W swoich ostatnich książkach podejmowała temat autorów, którzy ze względu na nieugiętą postawę oparli się pokusom czy naciskom władzy PRL i często musieli emigrować z kraju, a także tych, którzy zgodzili się na współpracę i firmowali system komunistyczny.

W "Salonie politycznym Trójki" Joanna Siedlecka przekonywała, jak ważne jest, by wiedzieć, którzy z pisarzy współpracowali z SB i byli donosicielami. Zwracała uwagę, że większość z najbardziej hołubionych w tym czasie autorów wybrała taką właśnie drogę. Dziś zaś wciąż wielu z nich uważanych jest za postacie wybitne, a dużą rolę w utrzymywaniu tego stanu rzeczy ma część mediów.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Jerzy Zawieyski i Andrzej Kuśniewicz wyrządzili wiele szkód środowisku literackiemu, swoim kolegom - podkreślała Joanna Siedlecka. - Najbardziej żałowałam tych pisarzy, którzy w PRL uciekali na emigrację, jak Leopold Tyrmand - dodała.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Joanna Siedlecka (pisarka)
Data emisji: 10.06.2016
Godzina emisji: 8.13

pp/mk

Polecane