Tajemnice polskich symboli narodowych
- Niegdyś Polska miała trzy kolory narodowe: czerwony, granatowy i biały, a dzisiejszy wygląd flagi uchwalono dopiero w 1919 roku - tłumaczy Jarosław Pych, kustosz z Muzeum Wojska Polskiego.
Beata Szydło, Antoni Macierewicz i dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach podczas uroczystości wciągnięcia flagi narodowej na maszt przed KPRM w Warszawie. 2 maja w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z Dniem Flagi
Foto: PAP/Radek Pietruszka
W specjalnej audycji z okazji Dnia Flagi Narodowej rozmawiamy w Trójce o polskich symbolach narodowych. Ale nie są to wyłącznie flaga, barwy, godło i herb. Zajmujemy się też innymi znakami ważnymi dla polskiej historii.
2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Sprawdzamy w związku z tym, jak do narodowej symboliki podchodzą osoby żyjące m. in. w Niemczech, USA i Argentynie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Damian Kwiek razem ze swoimi gośćmi rozwiązuje zagadki i odkrywa tajemnice związane z symbolami i barwami narodowymi.
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Damian Kwiek
Gość: Alfred Znamierowski (heraldyk - badacz herbów i weksylolog - badacz flag, proporców, sztandarów), Karol Madaj (IPN), dr Krzysztof Smolana (latynoamerykanista)
Data emisji: 2.05.2016
Godzina emisji: 12.05
fbi/ei