Trudna sytuacja uchodźczyń. "Nie chodzi o wojnę gender"
2016-04-26, 11:04 | aktualizacja 2016-04-26, 14:04
Sytuacji uchodźczyń dotyczy niedawna rezolucja Parlamentu Europejskiego, której celem jest zwrócenie uwagi na los najbardziej bezbronnych: kobiet i dziewcząt. Dlatego właśnie tematem uchodźczyń zajęliśmy się w "Europejskim Klubie Trójki".
Posłuchaj
Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych podkreślała, że "tu nie chodzi o jakąś wojnę gender, ale o pokazanie realnych problemów, z którymi spotykają się uchodźczynie na swoim szlaku". - Bo one, a także dzieci, są grupą najsłabszą, najbardziej narażoną na przemoc. Wiele raportów potwierdza, że ta przemoc, przed którą uciekają, wcale nie kończy się z chwilą opuszczenia Syrii czy Afganistanu - mówiła ekspertka.
Natomiast Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej zaznaczała, że tak naprawdę kryzys uchodźczy, który obserwujemy w Europie, Polski jeszcze nie dotknął. - W Polsce od lat mniej więcej połowa osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, to kobiety. Rocznie przyjmujemy około 10 tysięcy wniosków. Ale to cały czas nie są te osoby, które teraz zmierzają do Europy w związku z kryzysem na Bliskim Wschodzie. My się z tym problemem jeszcze realnie nie zetknęliśmy - alarmowała.
Na co zatem powinniśmy się przygotować i jak? Jak wygląda unijne prawo azylowe? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której o ważne dla nich kwestie pytali także słuchacze Trójki.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący: Dariusz Bugalski
Goście: Aleksandra Chrzanowska (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej), Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 25.04.2016
Godzina emisji: 21.05
ei/fbi