Wspomnienie o Xymenie Zaniewskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie o Xymenie Zaniewskiej
Xymena Zaniewska, projektantka mody, scenograf, architektFoto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

W Wehikule, poświęconym pamięci Xymeny Zaniewskiej, udział wzięły prof. Barbara Osterloff, historyk teatru i Teresa Drozda.

Posłuchaj

Opowieść o genialnej projektantce mody i scenografce (Trójkowy wehikuł czasu)
+
Dodaj do playlisty
+

Była w ekipie budującej MDM; zaproszona przez Adama Hanuszkiewicza do zaprojektowania scenografii (w maleńkim studiu!) do spektaklu Teatru TV "Apollo z Bellac" (1958) zaangażowała się w telewizję i od tej pory przez ćwierć wieku współtworzyła charakterystyczny styl wizualny TVP (zwłaszcza czarno-białej, choć nie tylko); projektowała modę; wraz z mężem odpowiadała za kształt plastyczny wielu słynnych spektakli teatralnych, wśród nich legendarnego "Kordiana" z Andrzejem Nardellim (1970). Xymena Zaniewska.

Wiedzieliśmy, że na rozmowę z nią nie mamy już szans. Ale wiadomość o odejściu pani Xymeny zastała nas podczas przygotowań do tej audycji, zainspirowanej książką "Xymena", w której wspomnienia Artystki zredagowała Teresa Drozda (nasza koleżanka z Trójki!), a całość opracował graficznie Iwo Zaniewski, syn naszej bohaterki.

W Wehikule, poświęconym pamięci Xymeny Zaniewskiej, udział wzięły prof. Barbara Osterloff, historyk teatru, oraz Teresa Drozda.

Z oczywistych powodów muzyka była tym razem nieco stonowana. Ale też fascynująca: teatralne nagrania Andrzeja Kurylewicza, fragment art-jazz-operowo-rockowej kompozycji Andrzeja Zielińskiego, a także utwór jednego z najsłynniejszych wykonawców z epoki PRL-u, którego jeszcze nigdy w naszej audycji nie słyszeliśmy... No i piosenka poniekąd poświęcona po prostu Xymenie.

W audycji nadaliśmy następujące utwory:

  1.  Małgorzata Niemirska: Pani X przeprasza (1976) 2'15"
  2.  Mieczysław Fogg: Będziemy mieszkać na MDM (1952) 3'06"
  3.  Wanda Warska: Czułość (1971) 2'52"
  4.  Czesław Niemen: Zapytaj (1971) 3'20"
  5.  Zespół Andrzeja Kurylewicza: Pan Tadeusz (1971) 1'07"
  6.  Skaldowie: Magiczny pałac (1978) 5'58"

Do usłyszenia za tydzień - AO & JS

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Przygotowali: Jerzy Sosnowski, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 20.02.2015
Godzina: 15.08

mp/mk

Polecane