Imigrant i uchodźca. Kto jest kim?
2016-02-17, 16:02 | aktualizacja 2016-02-17, 20:02
Oba terminy padają często przy okazji płynącej do Europy fali ludzi. Ich znaczenie wielu z nas nie zawsze potrafi jednak odpowiednio odróżnić. W tym politycy decydujący w tych sprawach.
Posłuchaj
Jak tłumaczy w Trójce Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych imigrant to osoba, która przybywa z innego kraju do społeczeństwa przyjmującego. - Są to np. Ukraińcy pojawiający się w Polsce. Dużą ich grupę stanowią imigranci ekonomiczni – dodaje ekspert.
Terminem, który nastręcza więcej trudności jest uchodźca. – Jest to określenie dość potoczne. Oznacza osobę uchodzącą, uciekającą przed niebezpieczeństwem. Formalnym wymogiem jest posiadanie statutu uchodźcy, czyli ochrony udzielonej na podstawie Konwencji genewskiej przez jedno z państwa będących jej stroną - podkreśla Rafał Baczyński-Sielaczek.
Przedstawiciel Instytutu Spraw Publicznych wprowadza jeszcze jeden termin ważny dla poruszanego w audycji tematu - "asylum seeker". Co on oznacza, jak wyglądała praktyka przyjmowania uchodźców w Polsce przed obecnym kryzysem i czym charakteryzuje się rynek pracy dla cudzoziemców w naszym kraju? Między innymi tego można dowiedzieć się z nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Euranet: Żyjemy w Europie
Autor: Ernest Zozuń
Gość: Rafał Baczyński-Sielaczek (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 17.02.2016
Godzina emisji: 10.20
pg/ei
Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej audycji z cyklu EuranetPlus>>>