Saramonowicz i Kaczorowski o Nefasie, Trygławie i Hrabalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Saramonowicz i Kaczorowski o Nefasie, Trygławie i Hrabalu
Fragment okładki książki pt. "Xięgi Nefasa" Małgorzaty SaramonowiczFoto: mat. prasowe

W tym tygodniu w naszym książkowym magazynie "Z najwyższej półki" o swoich nowych książkach opowiadali Małgorzata Saramonowicz oraz Aleksander Kaczorowski. Trafiliśmy do... XII-wiecznej Polski oraz XX-wiecznej Czechosłowacji (i Czech).

Posłuchaj

Małgorzata Saramonowicz i Aleksander Kaczorowski opowiadają o swoich książkach (Z Najwyższej Półki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"I zdarzyło się, że Bóg zechciał wywyższyć swego nędznego sługę i powierzyć mu misję dania świadectwa prawdzie. I uczynił to nie dla zasług jego, ale dla zasług męża znamienitego, opromienionego najświatlejszych czynów blaskiem. I aby w niczym nie uchybić Jego wielkości, a godnych uwagi zdarzeń, których był bohaterem, nie przysłonić cieniem własnej próżności, sobie pozostawiam miano Niegodnego, Jego zaś Władcą zwać będę."

Tak zaczyna swą opowieść Nefas, tytułowy bohater nowej książki – powracającej w roli autorki po latach – Małgorzaty Saramonowicz.

Polska, XII wiek, wojna domowa. Walkę (czy też grę) o tron prowadzą bracia – synowie Władysława I Hermana – Bolesław Krzywousty oraz Zbigniew. Wygra ten, który jako pierwszy spłodzi męskiego potomka... Kronikarz Nefas, służący na dworze Bolesława, zrobi wszystko, by jego władca okazał się zwycięzcą. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poprosi o pomoc słowiańskiego boga, potężnego Trygława. Ale czy do końca zdaje sobie sprawę z tego, jaką cenę będzie musiał zapłacić?

Książka Saramonowicz wciąga od pierwszych stron. Nie jest jedynie powieścią przygodowo-historyczną, pojawia się w niej bowiem magia, elementy fantasy. Całość "brzmi" naprawdę interesująco. Tym bardziej, że autorka pokusiła się o odtworzenie średniowiecznej Polski, której praktycznie nie znamy, opisuje codziennie życie nie tylko na dworze ówczesnych książąt i ważnych rycerzy, ale też w miastach i w osadach. Przypomina także, że na początku XII wieku w chrześcijańskiej Polsce bogowie pogańscy oraz ich kapłani cieszyli się szacunkiem i popularnością znacznej części ludności. Dlatego walka (to odpowiednie słowo) o nawrócenie niechrześcijan nierzadko była niezwykle okrutna.

W "Xięgach Nefasa" - poza głównym bohaterem wzorowanym na postaci Galla Anonima, poza toczącymi wojnę o władzę braćmi – pojawiają się i inne ciekawie nakreślone postaci: biskup Baldwin, mag, wspaniały i przebiegły rycerz Dunin, dwie siostry, które przybyły do Polski ze wschodu, córki kijowskiego władcy... Małgorzata Saramonowicz zapowiada: to początek sagi.

Autorka była gościem tego wydania "Z najwyższej półki".

Odwiedził nas także w studiu przy Myśliwieckiej 3/5/7 Aleksander Kaczorowski. Z Trójkowym Znakiem Jakości ukazała się właśnie kolejna jego książka. To "Hrabal. Słodka apokalipsa", ciąg dalszy opowieści dobrze znanego naszym Słuchaczom dziennikarza, pisarza i eseisty o jednym z najwybitniejszych czeskich (czesko-słowackich) pisarzy.

Kaczorowski w biografii autora "Pociągów pod specjalnym nadzorem" czy "Postrzyżyn" wyjaśnia, dlaczego Hrabal tak długo "dojrzewał" do pisania, dlaczego od dziecka był outsiderem i dlaczego nie został dysydentem.

Polecamy się także na profilu audycji na FB – wystarczy kliknąć, czynne całą dobę.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Goście: Małgorzata Saramonowicz (pisarka) oraz Aleksander Kaczorowski (pisarz)
Data emisji: 7.02.2016
Godzina emisji: 21.05

mn/ei

Polecane