I bajecznie, i legendarnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
I bajecznie, i legendarnie
Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska w trakcie Silent Disco we WrocławiuFoto: Marcin Oliva Soto

Dzikie i niedostępne Tatry i sztuki piękne, Galeria EL, Miasto Archipelag, najciekawsze budynki świata, Wrocław, Łódź, Nowy Sącz. A na deser "Bóg we własnej osobie".

Raz jeszcze bardzo dziękujemy wszystkim, którzy tańczyli z nami na Silent Disco :) Wrocław przywitał nas wspaniale i słodko - dostaliśmy urodzinowy tort i ciasto! Mamy jeszcze więcej energii dzięki temu spotkaniu.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

Dziś zaczęliśmy tradycyjnie - od poleceń. Michał Nogaś zaprosił do Częstochowy! Tam, w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater, swoje zdjęcia z dwóch cykli "długa wstęga papieru" oraz "pozostałości nadziei" pokazuje jeden z nominowanych do tytułu Kulturysta Roku 2015, czyli Arek Sołtysik.

Agnieszka Szydłowska (to ja) zaprosiła do Elbląga. Beata Branicka oprowadziła nas po wystawie "Granice. Transmisje i transmutacje"Galerii EL. Agnieszka Obszańska wybrała "Stany wyśnione" Anny Nowickiej (z muzyką Wojtka Urbańskiego - RYSY!). Projekt "Stany wyśnione" jest propozycją wielopoziomowego wykorzystania pracy ze snami i wyobraźnią w praktyce performatywnej.

Zimą patrzymy w stronę gór - a mamy ku temu jeszcze jeden powód. Ukazał się piękny (i wielki) album "Sztuki piękne pod Tatrami". To "pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów ze wszystkich dziedzin sztuki do roku 1939. Podhale, które prezentuje Teresa Jabłońska - historyk sztuki i długoletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, jest spoiwem działań artystycznych silnie oddziałujących na życie zarówno ówczesnych jego mieszkańców, jak i samych artystów. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa - czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy impresjonistyczne pejzaże Leona Wyczółkowskiego - to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców." Agnieszka Obszańska spotkała się z Teresą Jabłońską historyczką sztuki i autorką albumu oraz Anną Wende-Surmiak - obecną dyrektorką Muzeum Tatrzańskiego.

Sprawdziliśmy, co słychać u Filipa Springera! Zeszłotygodniowe, specjalne wydanie RDK poświęcone ESK, nieco wybiło nas z dwutygodniowego rytmu, zatem powracamy na trasę "Miasta Archipelag". Tym razem trzy miejsca, które nasz wysłannik do Polski mniejszych miast już odwiedził: Chełm, Zamość i Przemyśl.

Oto pełna relacja Filipa Springera z Chełma, Zamościa i Przemyśla >>>

www.miastoarchipelag.pl; www.facebook.com/miastoarchipelag; www.instagram.com/miastoarchipelag

Sięgnęliśmy też po komiks. Szymon Holcman opowiedział o "Bogu we własnej osobie" - opowieści, którą stworzył Marc-Antoine Mathieu. Na ziemi trwa spis powszechny. W kolejce stoi niepozorny mężczyzna. Przedstawia się jako... Bóg.

W telefonicznym skrócie przemknęliśmy dzisiaj przez Nowy Sącz, Wrocław i Łódź. Anna Dudzińska miała dla nas kolejny odcinek cyklu o najciekawszych budynkach świata. Tym razem wróciliśmy do Szczecina! [tu warto pamiętać o wrocławskiej wystawie 25 lat nagrody Miesa van der Rohe].

na FB jesteśmy 24/7

szydłowska&obszańska&nogaś

Polecane