"Z najwyższej półki": Tołstoj, Conrad, Szostak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki": Tołstoj, Conrad, Szostak
Fragment okładki książki "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju" Foto: mat. promocyjne

Dlaczego Lew Tołstoj w ostatnich, jak się później okazało, dniach życia uciekł z Jasnej Polany? Dlaczego do dziś autor "Wojny i pokoju" budzi – nie tylko w Rosji wielkie emocje?

Posłuchaj

"Z najwyższej półki": Tołstoj, Conrad, Szostak (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w ostatnim wydaniu programu, którego gościem był rosyjski pisarz Pawieł Basiński, autor książki "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju". Zapowiadaliśmy też rozpoczynający się w poniedziałek Festiwal Conrada i sięgnęliśmy po nową powieść Wita Szostaka.

Tołstoj uciekł nad ranem. Tak, by zmylić żonę, Sofię Andriejewną. Postanowił uciec z własnego majątku, od rodziny, od tłumów pielgrzymujących do niego czytelników z całego świata. Chciał zacząć nowe, proste życia, z dala od zgiełku. Miał 82 lata, był powszechnie znanym, uznawanym za geniusza pisarzem. Ale życie w "raju", jakim miała być – i przez pewien czas była – Jasna Polana, rodzinny, odziedziczony przez niego majątek, stało się nie do wytrzymania. Konflikt Lwa z Sofią, trwający od lat, osiągnął apogeum i podzielił rodzinę, w tym najbliższych – dzieci.

Ale nic nie poszło zgodnie z planem. Tołstoj uciekał, ale wszyscy wiedzieli, gdzie właśnie się znajduje. W wagonie kolejowym podróżował z nim dziennikarz, który na bieżąco nadawał korespondencje, korzystając z telegrafu. Gdy pisarz na jednej ze stacji sięgnął po gazetę i na pierwszej stronie przeczytał duży artykuł o swojej podróży, zrozumiał i powiedział: "Wszystko skończone". Jego śmierć w Ostapowie zamieniła się w medialny show. Skądś to znamy..?

Gościem "Z najwyższej półki" był Pawieł Basiński, autor nagradzanej wielokrotnie w Rosji, bestsellerowej książki "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju".

W audycji zapowiadaliśmy także rozpoczynający się w poniedziałek, tegoroczny Conrad Festival. Hasło: "Pod prąd". Dlaczego właśnie takie? Wyjaśniali to prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu oraz Robert Piaskowski, z-ca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Przypomnijmy, gośćmi tegorocznego Conrad Festival będą między innymi: Swietłana Aleksijewicz, Jonathan Franzen, Hooman Majd, Kamel Daoud oraz znakomici autorzy polscy: Hanna Krall, Olga Tokarczuk czy Wiesław Myśliwski.

"Z najwyższej półki" odwiedził także Wit Szostak. Ukazuje się właśnie jego nowa powieść "Wróżenie z wnętrzności".

Trafiamy do Poświatowa, gdzie w budynku dawnego dworca kolejowego, mieszkają Marta i Mateusz, a także jego "nieco inny" brat, Błażej. Uciekli z dotychczasowego życia, Mateusz rzucił karierę. Ale czy bycie gdzieś indziej, w miejscu zapomnianym przez większość, okaże się ucieczką od świata, arkadią?

Polecam – nieustająco – profil audycji na FB, gdzie wiele dzieje się pomiędzy kolejnymi wydaniami programu. Wystarczy kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Pawieł Basiński (pisarz), Wit Szostak (pisarz), prof. Michał Paweł Markowski (dyrektor artystyczny Conrad Festival) oraz Robert Piaskowski (z-ca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego)

Data emisji: 18.10.2015

Godzina emisji: 21.05

mn/fbi

Polecane