Polskie i unijne problemy z wodą. Grozi nam fala susz?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie i unijne problemy z wodą. Grozi nam fala susz?
Wody dawno przestało wystarczać. W wielu częściach świata ludzie są gotowi zabijać się o nią. Europa jest w niezłej sytuacji, jednak i my doświadczamy coraz częściej coraz silniejszych susz i powodzi Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Musimy oszczędzać, myśleć o tym, by jak najmniej zanieczyszczać oraz co zrobić, by zatrzymać wodę - mówi dr Krystian Szczepański z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj

Ile jest wody w Europie i jakiej jest ona jakości? (Europejski Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Goście Trójki są zdania, że w Unii Europejskiej istnieje szereg dobrych praktyk, jeśli chodzi o zagospodarowanie wody w domu. - W wielu miejscach, zwłaszcza w Niemczech, do spłukiwania toalet wykorzystuje się deszczówkę. U nas istnieje ten problem, że do tego celu wykorzystujemy wodę pitną, w którą już raz zainwestowaliśmy, została ona pobrana, bardzo często ze źródeł podziemnych i oczyszczona do standardów wody pitnej - mówi Iwona Wagner z Fundacji Sendzimira.

Susza, która doskwiera w ostatnim czasie Polsce, nie jest nowym zjawiskiem. Profesor Andrzej Sadurski przypomina, że od XIV wieku występowało ok. 20 susz w czasie stulecia, więc średnio co 4-5 lat. - To zjawisko ma to do siebie, że może się kumulować, jak od 1991 do 1994 roku, kiedy to mieliśmy lata posuszne. Wtedy mamy niski stan wód, problemy z zaopatrzeniem w nią, ale do suszy powinniśmy się przyzwyczaić - podkreśla hydrogeolog.

Goście Dariusza Bugalskiego mówią również o obszarach Polski, które są najbardziej narażone na suszę oraz o tym, jak nasze problemy z wodą wyglądają na tle innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadził: Dariusz Bugalski
Goście: Iwona Wagner (Fundacja Sendzimira), prof. Andrzej Sadurski (Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy) oraz dr Krystian Szczepański (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)
Data emisji: 24.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

 

Polecane