Jak Europa poradzi sobie z falą imigracji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Rozwiązywanie problemów związanych z napływem imigrantów przez Morze Śródziemne to główny temat szczytu UE, który rozpoczął się w Brukseli. Według unijnej agencji Frontex od początku roku odnotowano 153 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy UE.

Posłuchaj

Robert Tyszkiewicz i Paweł Kowal o problemie imigrantów (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Sprawa imigracji jest problemem także dla Polski - przyznał w audycji Paweł Kowal. Jego zdaniem to, jakie grupy imigrantów mają prawo przyjechać do danego państwa, powinno zależeć od jego władz, a nie być narzucane przez Brukselę. Kowal zaznaczył przy tym, że nasz kraj nie ma polityki imigracyjnej.

Gość audycji podkreślił, że Polska powinna nie tyle zastanawiać się, jak nie wpuszczać uchodźców, ile pracować na tym, by nie powtórzyć błędów Zachodu. Zwrócił też uwagę na fakt, że w Polsce tworzą się już ukraińskie getta.

Robert Tyszkiewicz jako przykład polskiej polityki imigracyjnej wskazał wydanie w ubiegłym roku 270 tys. wiz pobytowych Ukraińcom. Dodał, że młodzi Ukraińcy to największa grupa zagranicznych studentów w Polsce.

Jego zdaniem Polska może wysuwać w UE argument, że jako kraj graniczny wschodniej flanki musi być przede wszystkim otwarta na uchodźców ze Wschodu, gdzie trwa poważny kryzys.

Tyszkiewicz podkreślił, że konieczne jest stworzenie skutecznej procedury odróżniania uchodźców od imigrantów zarobkowych. Przypomniał, że przemyt ludzi to ogromny biznes, a zajmujący się nim ludzie inkasują nawet 3 tys. euro od osoby. Ten proceder, jak zaznaczył, trzeba zatrzymać już u wybrzeży Afryki.

W dalszej części audycji goście zastanawiali się nad przyszłością Grecji w Europie.

***

Tytuł audycji: Euranet: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Robert Tyszkiewicz (Platforma Obywatelska), Paweł Kowal (Zjednoczona Prawica)
Data emisji: 25.06.2015
Godzina emisji: 17.45

fc/iwo

Polecane