Mroczne wydanie "Z najwyższej półki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mroczne wydanie "Z najwyższej półki"
Fragment okładki książki Łukasza Orbitowskiego "Inna dusza"Foto: mat. promocyjne

Tym razem książki, które mogą przestraszyć! Łukasz Orbitowski czyta sądowe akta i na ich podstawie tworzy historię młodego chłopaka z Bydgoszczy, który ma... "Inną duszę" i zabija. Dlaczego? Tego nie wie nawet on sam. Z kolei Sophie Hannah uśmierca w swej nowej powieści znanego felietonistę, a rozwiązanie zagadki jego śmierci jest niezwykle skomplikowane, bo wielokrotnie pojawia się "Błąd w zeznaniach". Może odpowiedź uda się znaleźć w czasie nadchodzącego Big Book Festivalu?

Posłuchaj

Michał Nogaś o "mrocznych" nowościach literackich (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mrok I.

"Ja za głupi jestem na takie rzeczy. Nie mówię, że w ogóle jestem głupi, tylko do myślenia o takich sprawach się nie nadaję. Takich duchów, co chodzą po cmentarzach, na pewno nie ma. Ktoś by sfilmował, no nie? Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty". Tak mówi Jędrek, jeden z bohaterów nowej powieści Łukasza Orbitowskiego. I jeszcze jeden cytat. "Nie wiem. Ja sobie myślę, że w każdym drzemie coś takiego, tylko w jednym się budzi, a w drugim nie budzi, i tyle. Inna dusza się budzi. A może diabeł. Chętka, by zabić, i już. Wiesz, co myślę? Że ten facet ledwo to pamięta. Tak samo jak ty nie wiesz, co jadłeś na śniadanie czy coś. Na pewno dziwnie mu, gdy musi gadać o tym mordowaniu. Pewno się boi, że go złapią i będzie musiał patrzeć innym w oczy. Zdziwiłbym się, gdyby żałował".

''

Bydgoszcz, połowa lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Ulica Jasna, niedaleko dworca. I Fordon. To tam mieszkają bohaterowie najnowszej książki Orbitowskiego. Historia zmyślona, ale jednak oparta na f/aktach. Nastolatkowie: Jędrek, Darek i Krzysiek, koledzy z osiedla, dwaj pierwsi - kuzyni. Zmieniająca się Polska, bezrobocie, nierówności społeczne, kariery i zmarnowane szanse. Zwykłe szare życie, bez fajerwerków.

Chłopcy trzymają się razem, grają na flipperach, jeżdżą na rowerze, rozmawiają o dziewczynach, wyborze nowej szkoły... Ale Jędrka pociąga tajemnica, zło. Sam nie wie, dlaczego? Nie wie też, czy może coś ze swoimi emocjami zrobić, czy ktoś mógłby mu to wyjaśnić, pomóc? Pewnego dnia wchodzi do sklepu i kupuje dwa noże, do walki i obrony. I zabija. Więcej niż jeden raz...

To najlepsza, jak dotąd, książka Łukasza Orbitowskiego, świetnie napisana, porywająca Czytelnika, wzbudzająca ogromne emocje. Proza z najwyższej półki!

Łukasz Orbitowski był gościem audycji i rozmawialiśmy o "Innej duszy".

 

Mrok II.

Piwnica w budynku przy Hożej 51 w Warszawie. Już nie destylują tu alkoholu, już nie produkują serów. Za to - rozmawiają o literaturze. A dokładnie mówiąc/pisząc - zrobią to w najbliższy weekend. Nadchodzi trzeci Big Book Festival - Duży Festiwal Czytania z Trójkowym Znakiem Jakości!

''

 

Piwnica to tylko jedno z miejsc w tym interesującym budynku, w którym odbędą się spotkania z pisarzami z całego świata. Przyjadą, przypomnę, między innymi: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sofi Oksanen, Hanif Kureishi, Iljas Churi, Lars Saabye Christensen, Jeet Thayil... Będą także, między innymi, Angelika Kuźniak, Magdalena Grzebałkowska, Anna Janko, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Gaja Grzegorzewska, Beata Chomątowska, Magdalena Tulli, Joanna Bator, Magdalena Parys...

W piwnicy Katarzyna Bonda powie, jak odczytywać przebieg zbrodni z ciała ofiary, Mariusz Czubaj porozmawia z robakami i - odbędą się dwa, tajemnicze i pełne niespodzianek wydania "Z najwyższej półki"!

O BBF rozmawialiśmy z jego współtwórczynią - Pauliną Wilk.

 

Mrok III.

''

Ginie znany i niezwykle kontrowersyjny felietonista. Damon Blundy miał w zasadzie samych wrogów i mógł go zamordować praktycznie każdy, kogo obraził. Czyli - każdy... Ale dlaczego poczytny autor ginie w tak dziwny sposób – pojawia się nóź, ale nikt nie zadaje nim ciosów? Dlaczego na ścianie w pokoju Damona ktoś czerwoną farbą napisał "Jest nie mniej martwy"? Czy - a jeśli tak, to jaką rolę odegrała w zabójstwie dziennikarza Nicki Clements, o której mówi się, że jest szarą gospodynią domową? A co, jeśli morderstwo wzięło się z romansu w... sieci?

W studiu radia BBC w Cambridge gościem "Z najwyższej półki" była Sophie Hannah, autorka kryminałów, thrillerów psychologicznych i... wierszy. W Polsce ukazała się właśnie jej najnowsza powieść "Błąd w zeznaniach".

Sophie będzie gościem Big Book Festivalu!

 

Przypominam, że bez przerwy działa nasz profil na FB, tam dzieje się bardzo dużo również między kolejnymi wydaniami programu. Oto adres: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Łukasz Orbitowski, Paulina Wilk, Sophie Hannah

Data emisji: 7.06.2015

Godzina emisji: 21.05

Polecane