W "Z najwyższej półki" nowa powieść Cabré i przypadki mieszczan polskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W "Z najwyższej półki" nowa powieść Cabré i przypadki mieszczan polskich
Premiera najnowszej powieści Cabré "Jaśnie Pan" już 6 majaFoto: PAP/Paweł Supernak

Na zakończenie majówki sięgnęliśmy po nowe książki. Była to m.in. powieść - znanego Słuchaczom - katalońskiego pisarza Jaume Cabré.

Posłuchaj

Michał Nogaś rozmawia o książce "Jaśnie Panie" Jaume Cabré i "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka
+
Dodaj do playlisty
+

Zaskoczeniem może być fakt, że "Jaśnie Pan" jest... kryminałem. Sięgnęliśmy też po nowy zbiór tekstów Marcina Kołodziejczyka i zapowiedzieliśmy tegoroczny Literacki Sopot.

/

Miłośnicy prozy Cabré: oczekiwanie zakończone! Oto "Jaśnie Pan" ! 6 maja, z Trójkowym Znakiem Jakości, ukazuje się kolejna powieść tego niezwykle popularnego w naszym kraju pisarza – oczywiście w tłumaczeniu Anny Sawickiej.

Znów Barcelona, ale jakże inna! Jest rok 1799, schyłek XVIII wieku, Jaśnie Pan, czyli główny bohater Rafel Massó i Pujades, cywilny prezes Trybunału Królewskiego, wybiera się – wraz z żoną – na spotkanie, które w swej posiadłości organizuje Markiz de Dosrius. Wieczór uświetni swym występem Słowik Orleanu, znana śpiewaczka Marie de l'Aube Desflors. Pojawią się także liczni przedstawiciele arystokracji, najważniejsze osoby w mieście (oczekiwani są Kapitan Generalny oraz naczelnik policji). Ale na salony trafią również przyjaciele: poeta Andreu Perramon oraz muzyk, oficer Josep Ferran Sorts. I – wszystko pójdzie nie tak... Przede wszystkim: zginie śpiewaczka. A co dalej???

"Jaśnie Pan" ukazał się dwadzieścia pięć lat temu, to powieść inna od tych, do jakich Cabré zdążył nas przyzwyczaić. To kryminał, ale proszę nie dać się zwieść, nie będzie łatwych odpowiedzi na ważne pytania. To także książka o tym, że władza nigdy nie ochroni przed odpowiedzialnością za czyny, książka o pięknej, choć tragicznej przyjaźni, o boskim miłosierdziu (a w zasadzie o jego braku) i o tym, jak bardzo lubieżne były czyny barcelońskiej elity końca XVIII wieku.

Anna Sawicka, tłumaczka prozy Cabré, była gościem "Z najwyższej półki".

/

Odwiedził nas także Marcin Kołodziejczyk, dziennikarz, reporter, autor dobrze przyjętej – przed dwoma laty – książki "B". To były opowieści o i z polskiej prowincji. A tym razem "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich", świetnie opisane, opowiedziane.

Kto się wprowadza do apartamentowców o pretensjonalnych nazwach? Jak wygląda "nowe dzieciństwo" w mieście? Co można zobaczyć w telewizjach śniadaniowych, które lubią oglądać mieszkańcy miast małych i dużych? Jak się żyje w Polsce "większej" ćwierć wieku po przełomie? Dlaczego stolica i inne miejsca wypalają swoich obywateli? Czy da się uciec od stylu życia korpo?

"Dysforia" to zbiór piętnastu świetnych tekstów, naprawdę godnych polecenia! Wszystko z życia wzięte tak bardzo, że aż strach!

Zapowiedzieliśmy też tegoroczny Literacki Sopot. Wiceprezydent miasta i pomysłodawczyni festiwalu, Joanna Cichocka-Gula , opowiadała o programie, zaprosiła na wydarzenia i spotkania, a także ogłosiła nazwiska pisarzy, z którymi spotkamy się na Kulturalnej Plaży Trójki!

Wspomnienie
Wspomnienie z Literackiego Sopotu sprzed roku (źródło: www.literackisopot.pl)

Przypominam, że działa nasz profil na FB, na który nieustająco zapraszam, a jest nas coraz więcej. :) www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Autor: Michał Nogaś

Goście: Anna Sawicka (tłumaczka prozy Cabré), Marcin Kołodziejczyk (dziennikarz, reporter, autor książek "B" i "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich")

Data emisji: 04.05.2015

Godzina emisji: 21.05

fbi

Polecane