Andrzej Titkow: moje filmy skazane były na nieistnienie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Titkow: moje filmy skazane były na nieistnienie
Narodowy Instytut Audiowizualny wydał box filmów Andrzeja Titkowa w cyklu "Polska szkoła dokumentu"Foto: materiały promcyjne

- Kulturą alternatywną zainteresowałem się dość szybko. Czułem, że dzieje się coś niezwykłego, że to protest wobec skostnienia oficjalnej kultury - wspominał w Trójce Andrzej Titkow.

Posłuchaj

Andrzej Titkow: moje filmy skazane były na nieistnienie (Trójkowy wehikuł czasu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Debiutował jako poeta, ukończył łódzką szkołę filmową, nakręcił kilkadziesiąt filmów dokumentalnych o rozpoznawalnym, osobistym stylu. W latach 70. zafascynował się zjawiskiem, któremu oficjalnie nadano grzeczną nazwę "kultury studenckiej", a które naprawdę był rodzimą odmianą kontrkultury. Narodowy Instytut Audiowizualny wydał właśnie box jego filmów w cyklu "Polska szkoła dokumentu".

Gościem Wehikułu był Andrzej Titkow, który opowiadał o tym, jak zaczynało się pracę w kinematografii na przełomie lat 60. i 70., jak - nieraz groteskowo - wyglądały relacje z cenzurą i dlaczego tak fascynującym miejscem był krakowski Teatr Stu.

W audycji usłyszeliśmy także głos zmarłego w 1957 roku Andrzeja Bursy, jednego z ważnych dla naszego Gościa pisarzy. Muzycznie przygotowaliśmy dla Państwa repertuar odbiegający nieco od zwyczajnych brzmień "Wehikułu". Skoro mówiliśmy o kulturze alternatywnej lat 70., to musiał zabrzmieć krakowski jazz (zbyt rockowy, jak na gust ówczesnych jazzowych purystów), poezja śpiewana, a także bodaj najradykalniej kontestatorska grupa muzyczna epoki PRL, po której zostało zaledwie jedno nagranie, i to trwające… 87 sekund!

W audycji nadaliśmy następujące utwory (wszystkie - po raz pierwszy w "Wehikule"):
1. Extra Ball: Podróż w góry (1976) 3'48"
2. Grupa w Składzie: Homage dla sztuki intrygi Pawła Freislera i sztuki pasożytniczej Kwiek/Kulik (1972) 1'27" [nagranie wydobyte przez Kamila Sipowicza i zamieszczone na płycie "Polskie dzieci kwiaty" vol. 2]
3. Marek Grechuta: A więc to nie tak (1974) 2'05"
4. Laboratorium: Przejazd (1979) 1'35"
5. Anawa: Człowiek miarą wszechrzeczy (1973) 3'02"
Do usłyszenia za tydzień! - AO & JS

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: Andrzej Titkow (scenarzysta, reżyser, producent filmowy)

Data emisji: 18.04.2015
Godzina: 15.05

mk/ei

Polecane