Jak się żyje w byłych miastach wojewódzkich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak się żyje w byłych miastach wojewódzkich?
Goście dzisiejszego "Klubu Trójki" będą dyskutować o tym, jak się żyje w byłych miastach wojewódzkich?Foto: Filip Springer

Zamierza to sprawdzić dziennikarz, reporter, fotograf Filip Springer. Dziś (wtorek, 25. 03) w "Klubie Trójki" opowiemy o nowym przedsięwzięciu, które odbędzie się we współpracy z Trójką, tygodnikiem "Polityka" i Instytutem Reportażu i które podsumuje książka wydana przed wydawnictwo Karakter.

"W jednym najmniejszych z nich, Białej Podlaskiej, żyje dziś blisko 57 tysięcy ludzi, w największym, Częstochowie, prawie 5 razy więcej. Stolicami regionów były przez 24 lata. W 1975 roku nadał im ten status Edward Gierek. Oficjalnie po to by przyspieszyć rozwój społeczno-gospodarczy kraju.
Z dnia na dzień malutka Biała Podlaska stała się równa nie tylko Częstochowie, ale i Poznaniowi czy Szczecinowi. Na mapie administracyjnej Polski miasta te były zaznaczane tą samą czcionką i kolorem. Nieoficjalnie reformę z roku 1975 roku interpretowano jako podjętą przez władze centralne próbę osłabienia silnych regionów, takich jak chociażby Śląsk czy Pomorze. Rozbicie dzielnicowe, wymyślone na nowo przez Edwarda Gierka, miało umocnić jego pozycję kosztem lokalnych partyjnych liderów.
Ten stan przetrwał przełom roku 1989 i został zniesiony dopiero dziesięć lat później. Podział administracyjny Polski został uproszczony. 49 województw zamieniono na 16, a w Białej Podlaskiej stanął kamienny pomnik byłego województwa bialskopodlaskiego. Jedyny taki w Polsce" - pisze Filip Springer w opisie przedsięwzięcia.
Jak wyglądają byłe miasta wojewódzkie szesnaście lat po reformie administracyjnej? Jak się w nich żyje? Dlaczego wielu mieszkańców wyjechało do większych ośrodków, a niektórzy spośród nich po kilku latach wrócili? Czy ulegamy stereotypom o Polsce A, B, C, D..? A może za kilka lat byłe stolice będą najlepszymi miejscami od życia? Co o Radomiu, Lesznie, Słupsku, Elblągu, Wałbrzychu, Ostrołęce, Tarnowie powiedziały nam wyniki ostatnich wyborów samorządowych? Jacy są mieszkańcy tych miast, na czym im zależy?
Odpowiedzi na te i wiele, wiele innych pytań szukał będzie Filip Springer. Dziś w "Klubie Trójki" przedstawimy założenia przedsięwzięcia, które potrwa kilkanaście miesięcy i o którym dużo mówić będziemy na naszej antenie.
Jak opisać i opowiedzieć życie tych, którzy nie urodzili się lub nie przenieśli do metropolii?
Gośćmi audycji będą: Edwin Bendyk, publicysta tygodnika Polityka, współautor rankingu polskich miast i "Indeksu Jakości Życia mieszkańców miast" oraz Filip Springer.

Zapraszam,

Michał Nogaś

Polecane